Nasze działania

Noc Muzeów 2017

20 maja 2017

Kochani! W imieniu całego Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli z nami podczas wczorajszej Nocy Muzeów! Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Już na pierwszym przystanku po wyjeździe z zajezdni trudno było wsiąść do naszego tramwaju, podobnie było przez cały wieczór, aż do zjazdu. Dochodziło do sytuacji, że niektórzy musieli poczekać na następny kurs, bo po prostu nie zmieścili się do wagonu. W autobusach frekwencja była nie mniejsza. To pokazuje, że w naszym mieście jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu atrakcje związane z historycznym taborem komunikacji miejskiej. Dzięki Wam wiemy, że nasz trud nie idzie na marne, a radość z jazdy ENusią czy Jelczem bądź Ikarusem motywuje nas do dalszej, wytężonej pracy! DZIĘKUJEMY! Jeśli chcielibyście się podzielić zdjęciami z Nocy Muzeów 2017 na naszej stronie, to zapraszamy do kontaktu.

Manewry na zajezdni Dąbie

13 maja 2017

Dzisiaj odbyły się przygotowania do Nocy Muzeów we Wrocławiu. Z tej okazji dokonaliśmy małego przemeblowania na Zajezdni Dąbie. W tym celu wzięliśmy najstarszego Ikarusa 260 i za jego pomocą przestawiliśmy wagon 1332 na sąsiedni tor, by go udostępnić zwiedzającym. To samo zrobiliśmy z najnowszym nabytkiem klubowym - zabytkowym tramwajem pługiem.

Wizyta w Budapeszcie

29 kwietnia 2017

W dniach 28 kwietnia - 30 kwietnia 2017 roku udaliśmy się naszym zabytkowym autobusem na wycieczkę na Węgry. Wycieczka obejmowała takie miasta jak Tatabanya, Gyor i Budapeszt. Autobus spisał się bez zarzutu i wykonał podczas niej kolejny tysiąc kilometrów. Oprócz miast węgierskich podczas przejazdu zwiedziliśmy m.in. zabytkowe tramwaje znajdujące się w zajezdni Krasnany w Bratysławie. Kilka zdjęć z przejazdu prezentujemy poniżej.

Otwieramy bramy zajezdni Dąbie

22 kwietnia 2017

Dnia 22 kwietnia 2017 roku uczestniczyliśmy w wydarzeniu "Otwieramy bramy" zajezdni Dąbie we Wrocławiu. Zaprezentowaliśmy tam naszą kolekcję zabytkowych autobusów, które wzbudziły niemałe zainteresowane. Zaprezentowano: Ikarus 260.04 rocznik 1983, Ikarus 260.32 rocznik 1986, Jelcz PR110M rocznik 1987 i Jelcz M121MB rocznik 1996.

Konferencja "Rola transportu we współczesnym świecie"

21 kwietnia 2017

W dniach 20-21 kwietnia 2017 r. odbył się IV Wrocławski Przegląd Studenckich Badań Geograficznych pt. Rola transportu we współczesnym świecie. Do panelu eksperckiego konferencji został zaproszony Prezes naszego Klubu, dr Krzysztof Kołodziejczyk, który wygłosił referat pt. Potencjał Wrocławia pod względem zabytków związanych z komunikacją miejską.

Wiosenne porządki w zajezdni przy ul. Legnickiej

09 kwietnia 2017

Odbyła się kolejna akcja sprzątania zabytkowych wagonów tramwajowych znajdujących się w hali zajezdni przy ul. Legnickiej. Prace objęły m.in. tramwaj Linke-Hofmann Standard #1192. Poza tym zamietliśmy podłogi w dużej części hali.

Dalszy ciąg remontu zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E #5320

05 kwietnia 2017

Dzisiaj przedstawiamy kolejną porcję zdjęć z remontu naszego autobusu. Po rozebraniu konstrukcji okazało się, że korozja poczyniła postępy ponadprzeciętne, dlatego praktycznie wszystko od pasa w dół autobusu musi być odtworzone. Na poniższych zdjęciach zobaczycie postęp prac.

Spotkanie zabytkowym Ikarusem w Czechach

25 marca 2017

W weekend 25-26 marca pojechaliśmy zabytkowym Ikarusem do czeskiej Pragi, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszymi fanami węgierskiej marki Ikarus. Taka wycieczka zabytkowym autobusem to okazja do wymiany doświadczeń oraz wykonania wspólnego przejazdu, podczas którego wykonano wiele zdjęć. Kilka z nich prezentujemy poniżej.

Wizyta w Krakowie w sprawie remontu tramwaju

16 marca 2017

W związku z uzyskaniem dotacji od Miejskiego Konserwatora Zabytków część Zarządu Klubu udała się do MPK Kraków S.A. w celu ustalenia zakresu dalszych prac. Do wykonania zostało jeszcze wnętrze i zakończenie prac przy podzespołach elektrycznych. Była to też okazja do sprawdzenia aktualnego stanu tramwaju, co ilustrują zdjęcia.

Siedzenia od Ikarusa

14 marca 2017

Udało nam się pozyskać siedzenia do remontowanego przez nas Ikarusa. Bo jak pewnie nie wszyscy wiedzą, to dotychczas autobus był wyposażony w plastikowe siedzenia z firmy Automet. Po remoncie zostaną zamontowane dermowe siedzenia jak na rysunku, ale oczywiście po oczyszczeniu i regeneracji.

Zakończenie kolejnego etapu remontu tramwaju Konstal 102 Na

12 grudnia 2016

Po perturbacjach związanych ze zmianą wykonawcy (upadek Protramu) zakończono kolejny etap remontu zabytkowego tramwaju Konstal 102Na. Na tym etapie udało się ułożyć okablowanie, zgromadzić materiały potrzebne do kompletacji wnętrza oraz wyremontować drzwi i okna. Wykonawcą remontu jest MPK Kraków S.A. W następnym roku będziemy kontynuować prace, jednakże dokończenie ich zależy od przyznanych środków przez konserwatora zabytków we Wrocławiu.

Transport tramwaju Konstal 102 Na do Krakowa

10 listopada 2016

Dzisiaj zabytkowy tramwaj Konstal 102Na #2069 udał się na dokończenie remontu do Krakowa. W planie jest złożenie wagonu, ułożenie elektryki i rozpoczęcie kompletacji wnętrza.

Autobus Ikarus udał się na remont kratownicy

03 stycznia 2017

Nasz zabytkowy autobus Ikarus 280 w dniu dzisiejszym pokonał sześćdziesięciokilometrową trasę do warsztatu celem wykonania naprawy głównej nadwozia. Mamy nadzieję, że taki remont - chociaż kosztowny - umożliwi nam bezproblemową eksploatację autobusu przez długie lata.

Remont Ikarusa postępuje

14 lutego 2017

Cały czas jesteśmy w trakcie remontu naszego Ikarusa 280. Aktualnie zdejmowana jest podłoga, a także - celem sprawdzenia stanu połączenia członu A z członem B - autobus został rozpięty na dwie części.

Uzyskaliśmy dotację na kolejny etap remonu tramwaju Konstal 102 Na

10 marca 2017

Uzyskaliśmy dotację na kolejny etap renowacji zabytkowego tramwaju Konstal 102Na #2069. Dzięki pozyskanym środkom mamy nadzieję, że uda nam się skończyć układ elektryczny pojazdu i wagon będzie w stanie się poruszać o własnych siłach. Remont wagonu będzie kontynuowany przed dotychczasowego wykonawcę, czyli MPK Kraków S.A.