Nasze działania

Kolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102Na

13 lipca 2017

Dnia 13 lipca 2017 r. odbyliśmy wizytę w MPK Kraków, gdzie wykonywany jest remont naszego zabytkowego tramwaju Konstal 102Na. Podczas wizyty uzgodniono dalszy zakres prac i mamy nieodparte wrażenie, że remont tramwaju zmierza do końca. Mamy nadzieję, że w pierwszej połowie przyszłego roku będziemy się już cieszyć wrocławską stodwójką na wrocławskich torach.

Kolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102NaKolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102Na

Wakacje na Dabiu

08 lipca 2017

W dniach 8-9 lipca 2017 roku Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczył w festynie pt. "Wakacje na Dąbiu". Zaprezentowaliśmy tam zabytkowego Jelcza M11, Jelcza PR110 oraz Ikarusa 260.

Wakacje na DabiuWakacje na Dabiu

25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech

01 lipca 2017

Dnia 1 lipca 2017 roku odbyliśmy wycieczkę na piąty zlot Ikarusów w Niemczech. W zlocie uczestniczyły 43 pojazdy marki Ikarus, ale dla nas to był pierwszy zlot w Niemczech. Cały czas jesteśmy pod wrażeniem organizacji i stanu utrzymania niemieckich zabytkowych autobusów. Dlatego zdecydowaliśmy się umieścić obszerną relację zdjęciową z tego zlotu na naszej stronie. Bardzo chcielibyśmy, aby zabytkowe autobusy we Wrocławiu wyglądały tak jak tamtejsze pojazdy.

25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech

Zlot i Piknik Jelcza

17 czerwca 2017

Dnia 17 czerwca 2017 roku uczestniczyliśmy w zlocie i pikniku Jelcza, który się odbył w miejscowości Jelcz-Laskowice pod Wrocławiem. Zaprezentowaliśmy tam nasze zabytkowe autobusy marki jelcz czyli Jelcz PR110M, Jelcz M11, Jelcz L11/2 oraz Jelcz M121MB. Oprócz statycznej prezentacji wykonaliśmy kilka przewozów okazjonalnych naszymi autobusami. Autobusy wzbudziły spore zainteresowanie wśród odwiedzających. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia będą kontynuowane w przyszłości. Pozdrowienia dla organizatorów.

Zlot i Piknik JelczaZlot i Piknik Jelcza

Przygotowania do zlotu pojazdów Jelcz

06 czerwca 2017

Dzisiaj odbyliśmy wycieczkę do Jelcza, gdzie już 17 czerwca odbędzie się Zlot i Piknik Jelcza. Celem wyjazdu było przygotowanie do zlotu naszego pierwszego nabytku klubowego, czyli Jelcza L11. Jest to jeden z zaledwie kilku jeżdżących autobusów tego typu w Polsce i pomimo ponad trzyletniego postoju autobus zdaje się być w zadowalającej kondycji mechanicznej. Uwieczniliśmy również odpalenie silnika na filmie. Zapraszamy do Jelcza 17 czerwca! Jelcz L11 nie będzie jedynym przez nas prezentowanym autobusem.

Przygotowania do zlotu pojazdów JelczPrzygotowania do zlotu pojazdów Jelcz

Dzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego

01 czerwca 2017

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka odbyliśmy specjalny przejazd jednym z naszych zabytkowych autobusów połączony ze zwiedzaniem zabytkowej zajezdni Dąbie. Objazdu dokonał zabytkowy Ikarus 260.32 z 1986 roku, a po drodze odwiedziliśmy m.in. Ołbin, Psie Pole, Kiełczów, Wojnów i Sępolno. Na końcu przejazdu dzieci mogły oglądnąć zabytkową kolekcję autobusów i tramwajów zgromadzoną w jednej z hal na zajezdni Dąbie. Oczywiście wszystko (prawie...) można było dotknąć, sprawdzić, nacisnąć, z czego najmłodsi chętnie skorzystali. W przejeździe wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, za co im szczerze dziękujemy.

Dzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu MiejskiegoDzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego

Kolejna wizyta w Krakowie

25 maja 2017

Niedawno po raz kolejny odwiedziliśmy Kraków, by sprawdzić postęp prac przy naszym wagonie Konstal 102Na #2069 i ustalić dalsze działania. Prezentujemy kilka zdjęć z tej wizyty. Widać, że czynione są postępy zarówno we wnętrzu, jak i z instalacją elektryczną. Montowane są tablice i podzespoły w skrzyniach aparaturowych, wyposażane stanowisko motorniczego, przygotowano już także pulpit zgodny ze stanem początkowym.

Kolejna wizyta w KrakowieKolejna wizyta w Krakowie

Noc Muzeów 2017

20 maja 2017

Kochani! W imieniu całego Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli z nami podczas wczorajszej Nocy Muzeów! Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Już na pierwszym przystanku po wyjeździe z zajezdni trudno było wsiąść do naszego tramwaju, podobnie było przez cały wieczór, aż do zjazdu. Dochodziło do sytuacji, że niektórzy musieli poczekać na następny kurs, bo po prostu nie zmieścili się do wagonu. W autobusach frekwencja była nie mniejsza. To pokazuje, że w naszym mieście jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu atrakcje związane z historycznym taborem komunikacji miejskiej. Dzięki Wam wiemy, że nasz trud nie idzie na marne, a radość z jazdy ENusią czy Jelczem bądź Ikarusem motywuje nas do dalszej, wytężonej pracy! DZIĘKUJEMY! Jeśli chcielibyście się podzielić zdjęciami z Nocy Muzeów 2017 na naszej stronie, to zapraszamy do kontaktu.

Noc Muzeów 2017Noc Muzeów 2017

Manewry na zajezdni Dąbie

13 maja 2017

Dzisiaj odbyły się przygotowania do Nocy Muzeów we Wrocławiu. Z tej okazji dokonaliśmy małego przemeblowania na Zajezdni Dąbie. W tym celu wzięliśmy najstarszego Ikarusa 260 i za jego pomocą przestawiliśmy wagon 1332 na sąsiedni tor, by go udostępnić zwiedzającym. To samo zrobiliśmy z najnowszym nabytkiem klubowym - zabytkowym tramwajem pługiem.

Manewry na zajezdni DąbieManewry na zajezdni Dąbie

Wizyta w Budapeszcie

29 kwietnia 2017

W dniach 28 kwietnia - 30 kwietnia 2017 roku udaliśmy się naszym zabytkowym autobusem na wycieczkę na Węgry. Wycieczka obejmowała takie miasta jak Tatabanya, Gyor i Budapeszt. Autobus spisał się bez zarzutu i wykonał podczas niej kolejny tysiąc kilometrów. Oprócz miast węgierskich podczas przejazdu zwiedziliśmy m.in. zabytkowe tramwaje znajdujące się w zajezdni Krasnany w Bratysławie. Kilka zdjęć z przejazdu prezentujemy poniżej.

Wizyta w BudapeszcieWizyta w Budapeszcie

Otwieramy bramy zajezdni Dąbie

22 kwietnia 2017

Dnia 22 kwietnia 2017 roku uczestniczyliśmy w wydarzeniu "Otwieramy bramy" zajezdni Dąbie we Wrocławiu. Zaprezentowaliśmy tam naszą kolekcję zabytkowych autobusów, które wzbudziły niemałe zainteresowane. Zaprezentowano: Ikarus 260.04 rocznik 1983, Ikarus 260.32 rocznik 1986, Jelcz PR110M rocznik 1987 i Jelcz M121MB rocznik 1996.

Otwieramy bramy zajezdni DąbieOtwieramy bramy zajezdni Dąbie

Konferencja "Rola transportu we współczesnym świecie"

21 kwietnia 2017

W dniach 20-21 kwietnia 2017 r. odbył się IV Wrocławski Przegląd Studenckich Badań Geograficznych pt. Rola transportu we współczesnym świecie. Do panelu eksperckiego konferencji został zaproszony Prezes naszego Klubu, dr Krzysztof Kołodziejczyk, który wygłosił referat pt. Potencjał Wrocławia pod względem zabytków związanych z komunikacją miejską.

Wiosenne porządki w zajezdni przy ul. Legnickiej

09 kwietnia 2017

Odbyła się kolejna akcja sprzątania zabytkowych wagonów tramwajowych znajdujących się w hali zajezdni przy ul. Legnickiej. Prace objęły m.in. tramwaj Linke-Hofmann Standard #1192. Poza tym zamietliśmy podłogi w dużej części hali.

Wiosenne porządki w zajezdni przy ul. LegnickiejWiosenne porządki w zajezdni przy ul. Legnickiej

Dalszy ciąg remontu zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E #5320

05 kwietnia 2017

Dzisiaj przedstawiamy kolejną porcję zdjęć z remontu naszego autobusu. Po rozebraniu konstrukcji okazało się, że korozja poczyniła postępy ponadprzeciętne, dlatego praktycznie wszystko od pasa w dół autobusu musi być odtworzone. Na poniższych zdjęciach zobaczycie postęp prac.

Dalszy ciąg remontu zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E #5320Dalszy ciąg remontu zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E #5320

Spotkanie zabytkowym Ikarusem w Czechach

25 marca 2017

W weekend 25-26 marca pojechaliśmy zabytkowym Ikarusem do czeskiej Pragi, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszymi fanami węgierskiej marki Ikarus. Taka wycieczka zabytkowym autobusem to okazja do wymiany doświadczeń oraz wykonania wspólnego przejazdu, podczas którego wykonano wiele zdjęć. Kilka z nich prezentujemy poniżej.

Spotkanie zabytkowym Ikarusem w CzechachSpotkanie zabytkowym Ikarusem w Czechach

Wizyta w Krakowie w sprawie remontu tramwaju

16 marca 2017

W związku z uzyskaniem dotacji od Miejskiego Konserwatora Zabytków część Zarządu Klubu udała się do MPK Kraków S.A. w celu ustalenia zakresu dalszych prac. Do wykonania zostało jeszcze wnętrze i zakończenie prac przy podzespołach elektrycznych. Była to też okazja do sprawdzenia aktualnego stanu tramwaju, co ilustrują zdjęcia.

Wizyta w Krakowie w sprawie remontu tramwajuWizyta w Krakowie w sprawie remontu tramwaju

Siedzenia od Ikarusa

14 marca 2017

Udało nam się pozyskać siedzenia do remontowanego przez nas Ikarusa. Bo jak pewnie nie wszyscy wiedzą, to dotychczas autobus był wyposażony w plastikowe siedzenia z firmy Automet. Po remoncie zostaną zamontowane dermowe siedzenia jak na rysunku, ale oczywiście po oczyszczeniu i regeneracji.

Siedzenia od IkarusaSiedzenia od Ikarusa

Zakończenie kolejnego etapu remontu tramwaju Konstal 102 Na

12 grudnia 2016

Po perturbacjach związanych ze zmianą wykonawcy (upadek Protramu) zakończono kolejny etap remontu zabytkowego tramwaju Konstal 102Na. Na tym etapie udało się ułożyć okablowanie, zgromadzić materiały potrzebne do kompletacji wnętrza oraz wyremontować drzwi i okna. Wykonawcą remontu jest MPK Kraków S.A. W następnym roku będziemy kontynuować prace, jednakże dokończenie ich zależy od przyznanych środków przez konserwatora zabytków we Wrocławiu.

Zakończenie kolejnego etapu remontu tramwaju Konstal 102 NaZakończenie kolejnego etapu remontu tramwaju Konstal 102 Na

Transport tramwaju Konstal 102 Na do Krakowa

10 listopada 2016

Dzisiaj zabytkowy tramwaj Konstal 102Na #2069 udał się na dokończenie remontu do Krakowa. W planie jest złożenie wagonu, ułożenie elektryki i rozpoczęcie kompletacji wnętrza.

Transport tramwaju Konstal 102 Na do KrakowaTransport tramwaju Konstal 102 Na do Krakowa

Autobus Ikarus udał się na remont kratownicy

03 stycznia 2017

Nasz zabytkowy autobus Ikarus 280 w dniu dzisiejszym pokonał sześćdziesięciokilometrową trasę do warsztatu celem wykonania naprawy głównej nadwozia. Mamy nadzieję, że taki remont - chociaż kosztowny - umożliwi nam bezproblemową eksploatację autobusu przez długie lata.

Autobus Ikarus udał się na remont kratownicyAutobus Ikarus udał się na remont kratownicy

Remont Ikarusa postępuje

14 lutego 2017

Cały czas jesteśmy w trakcie remontu naszego Ikarusa 280. Aktualnie zdejmowana jest podłoga, a także - celem sprawdzenia stanu połączenia członu A z członem B - autobus został rozpięty na dwie części.

Remont Ikarusa postępujeRemont Ikarusa postępuje

Uzyskaliśmy dotację na kolejny etap remonu tramwaju Konstal 102 Na

10 marca 2017

Uzyskaliśmy dotację na kolejny etap renowacji zabytkowego tramwaju Konstal 102Na #2069. Dzięki pozyskanym środkom mamy nadzieję, że uda nam się skończyć układ elektryczny pojazdu i wagon będzie w stanie się poruszać o własnych siłach. Remont wagonu będzie kontynuowany przed dotychczasowego wykonawcę, czyli MPK Kraków S.A.