Wybierz język: [pl] [en]

Nasze działania

Archiwum z roku: 2017 2018

Remont tramwaju Maximum

6 lipca 2018

Ogłoszono wyniki konkursu na kontynuację remontu tramwaju Maximum z 1901 r. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego spełnił wszystkie wymogi formalne i merytoryczne i został wybrany do realizacji tego zadania publicznego. Jego celem jest kontynuacja odbudowy i kontynuacja procesu przywracania do stanu pierwotnego z czasów powstania unikalnego wagonu tramwajowego typu Maximum z 1901 r., jedynego zachowanego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie. Wartość pojazdu wynika z tego, że czteroosiowe wagony z początku XX w. są niezwykłą rzadkością na skalę światową. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można spotkać jedynie pojedyncze egzemplarze. Do tej pory tylko Berlin może pochwalić się trzema eksponatami obrazującymi różne stopnie modernizacji wagonów tego typu: od początków eksploatacji po przebudowy z okresu międzywojennego. Wrocław ma to szczęście, że w swej historii również posiadał podobne wagony oraz że możliwa jest rekonstrukcja chociaż jednego, który z pewnością – w przypadku pieczołowitej restauracji – stanie się atrakcją miasta. W całej Europie Środkowo-Wschodniej jest to niemal na pewno jedyny egzemplarz. Zadanie będzie więc prowadzone z zachowaniem wszystkich wymogów realizacji prac konserwatorskich przy obiekcie zabytkowym. Nie tylko biorąc pod uwagę wpisanie pojazdu do rejestru zabytków, ale też ze względu na jego wiek, zastosowane rozwiązania konstrukcyjne prekursorskie dla początku XX w., a także niewielką całkowitą liczbę zachowanych egzemplarzy należy go traktować jako obiekt szczególny. Prace finansowane z przyznanej dotacji obejmą odtworzenie podwozia składającego się z dwóch skrętnych wózków jezdnych typu Maximum-Minimum wraz z połączeniem ich z nadwoziem. O ile uda się pozyskać kompatybilne silniki trakcyjne, zostaną one zamontowane na wózkach wraz z przekładniami oraz osiami z zestawami kołowymi. Przywrócony zostanie także układ hamulców mechanicznych - ręcznych (poza hamowaniem silnikami w wagonie tym zastosowano bowiem również hamulce ręczne). Do realizacji prac przy podwoziu przydatna będzie zachowana oryginalna i przygotowana przez członków Klubu dokumentacja techniczna. Podczas restauracji planuje się zorganizowanie ogólnodostępnej prezentacji wagonu, mającej na celu pokazanie przebiegu prac wspieranych przez Gminę Wrocław. Prezentacja odbędzie się 8 września 2018 r. na terenie dawnej zajezdni tramwajowej "Popowice" przy ul. Legnickiej 65 i będzie połączona z większą imprezą plenerową poświęconą dziedzictwu środków transportu (Dzień Otwarty Zajezdni Popowice).

Remont tramwaju MaximumRemont tramwaju Maximum

Uczestniczyliśmy w prezentacji nowych autobusów w MPK Świdnica

30 czerwca 2018

W sobotę 30 czerwca 2018 roku uczestniczyliśmy w prezentacji autobusów Solaris dostarczonych do MPK Świdnica. Dzięki nam pasażerowie mogli poczuć kontrast pomiędzy tym, jak jeździło się w komunikacji miejskiej kiedyś, a jak się będzie podróżować wkrótce. MPK gratulujemy nowych autobusów i życzymy długich lat eksploatacji.

Uczestniczyliśmy w prezentacji nowych autobusów w MPK ŚwidnicaUczestniczyliśmy w prezentacji nowych autobusów w MPK Świdnica

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczy w paradzie z okazji Dnia Wolności

4 czerwca 2018

Na zaproszenie Biura Prezydenta Wrocławia Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczył w paradzie z okazji Dnia Wolności. Parada licząca 4 pojazdy przemierzyła trasą z placu Solnego do Lotniska. Jej celem było rondo, któremu nadano nazwę 4 Czerwca 1989 roku, natomiast patronem przylegającej do niego ulicy został prof. Zbigniew Brzeziński. Oprócz naszych autobusów w paradzie uczestniczył Jelcz 043 z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz honda, którą po Waszyngtonie jeździł prof. Zbigniew Brzeziński. Zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości Janusza Krzeszowskiego (wroclaw.pl).

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczy w paradzie z okazji Dnia WolnościKlub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczy w paradzie z okazji Dnia Wolności

Dzień Dziecka na Zajezdni Dąbie

2 czerwca 2018

Dnia 2 czerwca 2018 r. zorganizowaliśmy Dzień Dziecka na Zajezdni Dąbie. Była to okazja, by zobaczyć nasze zabytkowe tramwaje i zabytkowe autobusy. Niestety z powodu awarii rozjazdu wjazdowego przed zajezdnią nie udało się nam zaprezentować pługa i Enusi, ale mamy nadzieję, że Wam się podobało. Poniżej kilkanaście zdjęć z wydarzenia, których autorami są Marcin Pudełko i Kamila Kokot.

Dzień Dziecka na Zajezdni DąbieDzień Dziecka na Zajezdni Dąbie

Noc Muzeów 2018 we Wrocławiu

19 maja 2018

W tym roku po raz trzeci obsługiwaliśmy linie specjalne z okazji Nocy Muzeów. Na linię tramwajową M1 wystawiliśmy naszą stodwójkę i Enusię, a na linię autobusową M2 pojechał Ikarus 260, Jelcz M11 oraz Jelcz PR110M. Zainteresowanie zabytkowymi tramwajami i autobusami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, frekwencja była ogromna. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i do zobaczenia na kolejnych naszych wydarzeniach! Autorami zdjęć są: Adam Zylbertal, Marcin Pudełko, Mikołaj Zymliński, Piotr Laskowski i Przemek Godlewicz.

Noc Muzeów 2018 we WrocławiuNoc Muzeów 2018 we Wrocławiu

Majówka z Jazz Tramwajem

2 maja 2018

Długi weekend spowodował, że Jazz Tramwaj przyciągnął wielu miłośników dobrej muzyki na żywo i dawnych tramwajów. Zwłaszcza 1 maja liczba gości bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Prezentujemy z kolei zdjęcia z 2 maja, z krótkiego postoju na pl. Teatralnym.

Majówka z Jazz TramwajemMajówka z Jazz Tramwajem

Pracowity weekend Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego

22 kwietnia 2018

W dniach 21-22 kwietnia 2018 roku mieliśmy do czynienia z prawdziwą kulminacją wydarzeń komunikacyjnych obsługiwanych przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Najpierw w sobotę dwa jelcze obsługiwały 16 lat portalu phototrans.eu w Świdnicy. Natomiast w niedzielę zaprezentowaliśmy tramwaj Konstal 102Na po remoncie miłośnikom i zabraliśmy ich na wycieczkę po Wrocławiu. Kilka zdjęć z obu tych wydarzeń prezentujemy poniżej.

Pracowity weekend Klubu Sympatyków Transportu MiejskiegoPracowity weekend Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego

Pokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzy

19 kwietnia 2018

W czwartek 19.04.2018 r. odbył się pokaz tramwaju Konstal 102Na dla władz miasta i dziennikarzy. Gościliśmy m.in. Miejską Konserwator Zabytków, Dyrektora Wydziału Transportu i innych pracowników Urzędu Miejskiego. Po prezentacji tramwaj udał się w sentymentalną podróż po centrum miasta, zakończoną na zajezdni Popowice, gdzie zostały wystawione niektóre z pozostałych zabytkowych pojazdów, którymi opiekuje się Klub. Powrót do miasta był zapewniony autobusem Jelcz M11.

Pokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzyPokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzy

Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!

14 kwietnia 2018

W sobotę 14 kwietnia 2018 roku nasz ikarus 260 uczestniczył w Autobusowym Dniu w Letnianach w Pradze. Była to wystawa autobusów organizowana przez tamtejszego organizatora (PID - Pražská integrovaná doprava). Uczestniczyło w niej ponad 30 autobusów przewoźników na co dzień obsługujących praską komunikację. Jednakże najciekawszą i główną atrakcją wydarzenia były bezpłatne przejazdy zabytkowym taborem autobusowym na specjalnie wyznaczonych liniach 1, 2, 3, 4, 5 i 6. Tabor na tych liniach wyglądał następująco:
Linia 1: Ikarus 280.08A, Ikarus 280.10, Skoda 706RTO MTZ z przyczepką Jelcz P01 - w ramach zasilenia wyjechała jeszcze Karosa B941E,
Linia 2: Skoda 706RO, Ikarus 260.46 (ex BKV Budapeszt) oraz nasz Ikarus 260,
Linia 3: Karosa SM11 i Ikarus 412 (tak, niskopodłogowy zabytek).
Linia 4: Karosa SL11 i Karosa LC736
Linia 5: Karosa SD11, Karosa B932E, Skoda 706RTO LUX
Linia 6: Ikarus 280.10
Frekwencja na liniach i wydarzeniu była aż nadto zadowalająca, ponieważ autobusy wypełniały się całkowicie, tak samo jak plac postojowy, na którym urządzano wystawę. Oprócz atrakcji autobusowych dzieci miały do dyspozycji atrakcje towarzyszące, a dorośli jedzenie i napoje z mobilnych punktów gastronomicznych. Należy pochwalić PID za rewelacyjnie przygotowaną imprezę i chęć do organizacji tego typu wydarzenia. Szkoda, że we Wrocławiu organizator komunikacji nie widzi celu w organizowaniu takich przedsięwzięć. Na pewno pomogłoby to w promocji komunikacji publicznej jako części dziedzictwa kulturowego miasta i środka mającego na celu jego odkorkowanie. No cóż, my bardzo się cieszymy z uczestnictwa i możliwości wożenia prażan naszym autobusem. Kilka zdjęć z imprezy poniżej oraz na stronie: https://www.facebook.com/pg/prazskaintegrovanadoprava/photos/?tab=album&album_id=1973997699339845.

Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!

Odbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102Na

3 kwietnia 2018

Zaraz po Wielkie Nocy oficjalnie zakończył się, trwający prawie 4 lata, remont naszej "stodwójki". Przedstawiciele Miejskiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia odebrali wagon, a my niezmiernie szczęśliwi podpisaliśmy protokół odbiorczy z wykonawcą prac i możemy zabierać #2069 do domu. W najbliższych dniach tramwaj zostanie przewieziony na specjalistycznej lawecie z Krakowa do Wrocławia. Remont tramwaju był wspierany przez Gminę Wrocław w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych w zakresie ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Odbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102NaOdbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102Na

Dopuszczenie do ruchu wagonu Konstal 102Na #2069

23 marca 2018

Zbliżamy się do końca restauracji zabytkowego tramwaju Konstal 102Na o numerze taborowym 2069, która obecnie prowadzona jest w MPK Kraków S.A. W piątek 23.03.2018 r. odbyły się badania techniczne, po których wagon został dopuszczony do ruchu i przewozu pasażerów. Prowadzący badania pochwalili stan wagonu i dbałość o przywrócenie mu oryginalnego wyglądu (ale też wielu rozwiązań technicznych - np. przywróciliśmy piasecznice). Potem udaliśmy się na jazdy próbne - krótka fotorelacja z nich poniżej. Niezbędnych jest jeszcze kilka drobnych poprawek, m.in. lakierniczych we wnętrzu, po czym odbędzie się odbiór konserwatorski z udziałem przedstawicieli Miejskiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia. W kwietniu nasza 102-ka powinna już wyjechać na wrocławskie tory, a nie tylko na krakowskie.

Dopuszczenie do ruchu wagonu Konstal 102Na #2069Dopuszczenie do ruchu wagonu Konstal 102Na #2069

Kolejne podziękowania dla Klubu

8 marca 2018

Bardzo jest nam miło poinformować, że otrzymaliśmy kolejne podziękowania. Tym razem "Muzeum Miejskie Wrocławia" dziękuje nam za współtworzenie wystawy "Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki... Historia Tramwajów we Wrocławiu" z okazji jubileuszu 140 rocznicy uruchomienia wrocławskich tramwajów.

Kolejne podziękowania dla KlubuKolejne podziękowania dla Klubu

Złoty tramwaj pojechał do Gdańska

31 stycznia 2018

Ostatniego dnia stycznia odbył się transport wagonu 2061 do nowego właściciela w Gdańsku. Przypomnijmy. W zeszłym roku MPK Wrocław wystawiło na sprzedaż wagon G-087 (2061). Szczęśliwie się złożyło, że odkupiła go prywatna osoba z Gdańska. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przez jakiś czas użyczał ten wagon dzięki czemu Wrocławianie mieli okazję się nim przejechać - kursował podczas Dnia Otwartego MPK i dwukrotnie w ramach Jazz Tramwaju; był też eksponowany w ramach Dnia Otwartego Zajezdni Popowice. Nowemu właścicielowi życzymy długich i bezawaryjnych lat eksploatacji.

Złoty tramwaj pojechał do GdańskaZłoty tramwaj pojechał do Gdańska

Ikarus grał w filmie

30 stycznia 2018

Jeden z pojazdów, którymi się opiekujemy, został wynajęty do filmu kręconego w Górach Sowich i okolicach. Uczestniczył tam w jednej ze scen kręconych w Srebrnej Górze i Bożkowie. Jaki to film zdradzimy, gdy będzie jego premiera.

Ikarus grał w filmieIkarus grał w filmie