Wybierz język: [pl] [en]

Nasze działania

Pokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzy

19 kwietnia 2018

W czwartek 19.04.2018 r. odbył się pokaz tramwaju Konstal 102Na dla władz miasta i dziennikarzy. Gościliśmy m.in. Miejską Konserwator Zabytków, Dyrektora Wydziału Transportu i innych pracowników Urzędu Miejskiego. Po prezentacji tramwaj udał się w sentymentalną podróż po centrum miasta, zakończoną na zajezdni Popowice, gdzie zostały wystawione niektóre z pozostałych zabytkowych pojazdów, którymi opiekuje się Klub. Powrót do miasta był zapewniony autobusem Jelcz M11.

Pokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzyPokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzy

Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!

14 kwietnia 2018

W sobotę 14 kwietnia 2018 roku nasz ikarus 260 uczestniczył w Autobusowym Dniu w Letnianach w Pradze. Była to wystawa autobusów organizowana przez tamtejszego organizatora (PID - Pražská integrovaná doprava). Uczestniczyło w niej ponad 30 autobusów przewoźników na co dzień obsługujących praską komunikację. Jednakże najciekawszą i główną atrakcją wydarzenia były bezpłatne przejazdy zabytkowym taborem autobusowym na specjalnie wyznaczonych liniach 1, 2, 3, 4, 5 i 6. Tabor na tych liniach wyglądał następująco:
Linia 1: Ikarus 280.08A, Ikarus 280.10, Skoda 706RTO MTZ z przyczepką Jelcz P01 - w ramach zasilenia wyjechała jeszcze Karosa B941E,
Linia 2: Skoda 706RO, Ikarus 260.46 (ex BKV Budapeszt) oraz nasz Ikarus 260,
Linia 3: Karosa SM11 i Ikarus 412 (tak, niskopodłogowy zabytek).
Linia 4: Karosa SL11 i Karosa LC736
Linia 5: Karosa SD11, Karosa B932E, Skoda 706RTO LUX
Linia 6: Ikarus 280.10
Frekwencja na liniach i wydarzeniu była aż nadto zadowalająca, ponieważ autobusy wypełniały się całkowicie, tak samo jak plac postojowy, na którym urządzano wystawę. Oprócz atrakcji autobusowych dzieci miały do dyspozycji atrakcje towarzyszące, a dorośli jedzenie i napoje z mobilnych punktów gastronomicznych. Należy pochwalić PID za rewelacyjnie przygotowaną imprezę i chęć do organizacji tego typu wydarzenia. Szkoda, że we Wrocławiu organizator komunikacji nie widzi celu w organizowaniu takich przedsięwzięć. Na pewno pomogłoby to w promocji komunikacji publicznej jako części dziedzictwa kulturowego miasta i środka mającego na celu jego odkorkowanie. No cóż, my bardzo się cieszymy z uczestnictwa i możliwości wożenia prażan naszym autobusem. Kilka zdjęć z imprezy poniżej oraz na stronie: https://www.facebook.com/pg/prazskaintegrovanadoprava/photos/?tab=album&album_id=1973997699339845.

Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!

Odbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102Na

3 kwietnia 2018

Zaraz po Wielkie Nocy oficjalnie zakończył się, trwający prawie 4 lata, remont naszej "stodwójki". Przedstawiciele Miejskiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia odebrali wagon, a my niezmiernie szczęśliwi podpisaliśmy protokół odbiorczy z wykonawcą prac i możemy zabierać #2069 do domu. W najbliższych dniach tramwaj zostanie przewieziony na specjalistycznej lawecie z Krakowa do Wrocławia. Remont tramwaju był wspierany przez Gminę Wrocław w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych w zakresie ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Odbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102NaOdbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102Na

Dopuszczenie do ruchu wagonu Konstal 102Na #2069

23 marca 2018

Zbliżamy się do końca restauracji zabytkowego tramwaju Konstal 102Na o numerze taborowym 2069, która obecnie prowadzona jest w MPK Kraków S.A. W piątek 23.03.2018 r. odbyły się badania techniczne, po których wagon został dopuszczony do ruchu i przewozu pasażerów. Prowadzący badania pochwalili stan wagonu i dbałość o przywrócenie mu oryginalnego wyglądu (ale też wielu rozwiązań technicznych - np. przywróciliśmy piasecznice). Potem udaliśmy się na jazdy próbne - krótka fotorelacja z nich poniżej. Niezbędnych jest jeszcze kilka drobnych poprawek, m.in. lakierniczych we wnętrzu, po czym odbędzie się odbiór konserwatorski z udziałem przedstawicieli Miejskiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia. W kwietniu nasza 102-ka powinna już wyjechać na wrocławskie tory, a nie tylko na krakowskie.

Dopuszczenie do ruchu wagonu Konstal 102Na #2069Dopuszczenie do ruchu wagonu Konstal 102Na #2069

Kolejne podziękowania dla Klubu

8 marca 2018

Bardzo jest nam miło poinformować, że otrzymaliśmy kolejne podziękowania. Tym razem "Muzeum Miejskie Wrocławia" dziękuje nam za współtworzenie wystawy "Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki... Historia Tramwajów we Wrocławiu" z okazji jubileuszu 140 rocznicy uruchomienia wrocławskich tramwajów.

Kolejne podziękowania dla KlubuKolejne podziękowania dla Klubu

Złoty tramwaj pojechał do Gdańska

31 stycznia 2018

Ostatniego dnia stycznia odbył się transport wagonu 2061 do nowego właściciela w Gdańsku. Przypomnijmy. W zeszłym roku MPK Wrocław wystawiło na sprzedaż wagon G-087 (2061). Szczęśliwie się złożyło, że odkupiła go prywatna osoba z Gdańska. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przez jakiś czas użyczał ten wagon dzięki czemu Wrocławianie mieli okazję się nim przejechać - kursował podczas Dnia Otwartego MPK i dwukrotnie w ramach Jazz Tramwaju; był też eksponowany w ramach Dnia Otwartego Zajezdni Popowice. Nowemu właścicielowi życzymy długich i bezawaryjnych lat eksploatacji.

Złoty tramwaj pojechał do GdańskaZłoty tramwaj pojechał do Gdańska

Ikarus grał w filmie

30 stycznia 2018

Jeden z pojazdów, którymi się opiekujemy, został wynajęty do filmu kręconego w Górach Sowich i okolicach. Uczestniczył tam w jednej ze scen kręconych w Srebrnej Górze i Bożkowie. Jaki to film zdradzimy, gdy będzie jego premiera.

Ikarus grał w filmieIkarus grał w filmie

Kolejna wizyta w Krakowie przy remoncie zabytkowego tramwaju Konstal 102Na

27 listopada 2017

Jesteśmy po wizycie w Krakowie, za nami przedostatni etap remontu naszej 102-jki. Z bólem serca zostawiliśmy ją jeszcze w stolicy Małopolski, ale dobra wiadomość jest taka, że został przed nami ostatni etap - uruchomienie elektryczne i będziemy mogli zabrać wagon do domu! Jesteśmy przekonani, że uda się to zrobić w pierwszym kwartale 2018 roku.Tymczasem zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zakładów przy ul. Jana Brożka.

Kolejna wizyta w Krakowie przy remoncie zabytkowego tramwaju Konstal 102NaKolejna wizyta w Krakowie przy remoncie zabytkowego tramwaju Konstal 102Na

Gala Europejskich Dni Dziedzictwa

17 listopada 2017

W piątek 17.11.2017 r. wzięliśmy udział w ogólnopolskim podsumowaniu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Uroczysta gala odbyła się w Opolu z udziałem prof. Małgorzaty Rozbickiej, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ku naszemu zaskoczeniu nasza wrześniowa impreza, czyli Dzień Otwarty Zajezdni Popowice (9.09.2017 r.), została wyróżniona. Z Dolnego Śląska wyróżnienie zdobyło kilka wydarzeń, zaś z całej Polski - kilkadziesiąt, a trzeba pamiętać, że w całym kraju podczas dwóch wrześniowych weekendów odbyło się ponad 2300 imprez. Znaleźliśmy się w doborowym towarzystwie m.in. Muzeum Żup Krakowski w Wieliczce, skansenu archeologicznego Karpacka Troja czy Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Prezes Klubu udzielił też krótkiego wywiadu Radiu Opole, którego fragment można znaleźć tu: http://radio.opole.pl/100,219136,uroczysta-gala-europejskich-dni-dziedzictwa-2017 . Tym bardziej mobilizuje to nas do zorganizowania ciekawej imprezy w przyszłym roku.

Gala Europejskich Dni DziedzictwaGala Europejskich Dni Dziedzictwa

Krótki film o dotychczasowej historii naszego klubu

30 października 2017

W międzyczasie zrealizowaliśmy krótki film o historii naszego klubu. Można go obejrzeć w serwisie Youtube:

Wyjazd jelczem do Dzierżoniowa

21 października 2017

21 października odbyliśmy wycieczkę do Dzierżoniowa (i okolic) autobusem Jelcz PR110M. Bezpośrednią motywacją był kończący się kontrakt na obsługę linii komunikacji miejskiej przez PKS Dzierżoniów, a celem podróży było uwiecznienie na zdjęciach i filmach tamtejszego taboru przed zmianą operatorów. Jesienne barwy pozwoliły na wykonanie wielu ciekawych fotografii. Natomiast - dla miłośników miejskich pojazdów szynowych - tego samego dnia po Wrocławiu kursował Jazz Tramwaj, czyli nasza Enusia z zespołem jazzowym.

Wyjazd jelczem do DzierżoniowaWyjazd jelczem do Dzierżoniowa

Jazz tramwaj

14 października 2017

Już kilka razy Enusia jeździła po Wrocławiu w towarzystwie grającego na żywo zespołu jazzowego. Wydarzenia te cieszą się dużym zainteresowaniem i w najbliższe soboty zapraszamy na kolejne takie kursy. A tymczasem kilka zdjęć z przejazdu 14 października.

Jazz tramwajJazz tramwaj

Podziękowania z organizację Europejskich Dni Dziedzictwa

6 października 2017

To miłe chwile. Wczoraj w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbyło się podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa. Uczestniczyliśmy w nich, otwierając dla Was zajezdnię Popowice. Jeszcze raz chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy wtedy byli z nami.

Podziękowania z organizację Europejskich Dni DziedzictwaPodziękowania z organizację Europejskich Dni Dziedzictwa

Postępy w pracach przy wagonie Konstal 102 Na

4 października 2017

Ostatnio gościliśmy w Krakowie, doglądając postępów przy remoncie naszego wagonu Konstal 102 Na. Niedługo planowany jest odbiór prac przewidzianych na bieżący rok. Prawie gotowe jest wnętrze, w zasadzie zakończone prace przy instalacji elektrycznej. Całkowite ukończenie remontu nastąpi zapewne w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Mamy nadzieję, że 102-ka będzie mogła przewieźć wrocławian podczas majowej Nocy Muzeów.

Postępy w pracach przy wagonie Konstal 102 NaPostępy w pracach przy wagonie Konstal 102 Na

Dzień Transportowy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

23 września 2017

Podobnie jak w poprzednich latach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Politechnika Wrocławska zaprosiła na tzw. Dzień transportowy. 23 września odbył się cykl wykładów poświęconych przeszłości, teraźniejszości i przyszłości komunikacji zbiorowej. Wśród prelegentów znalazł się historyk transportu Tomasz Sielicki, a także prezes KSTM dr Krzysztof Kołodziejczyk, który wygłosił referat "Niekoniecznie na złom, czyli o ratowaniu zabytków komunikacji miejskiej we Wrocławiu".

Dzień Transportowy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu NaukiDzień Transportowy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

140 lat na szynach - wystawa z okazji Dnia Otwartego MPK

16 września 2017

16 września uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Otwartego MPK, kiedy to po raz kolejny została udostępniona dla zwiedzających zajezdnia przy ulicy Legnickiej (ale teraz już bez wnętrz). Tym razem prezentowano głównie wagony techniczne MPK oraz nasze autobusy i tramwaje. Tego dnia obsługiwaliśmy również dwie specjalne linie tramwajowe Z4 i Z5 - pierwszy raz dwa nasze tramwaje były na mieście. Na linii Z4 cały czas jeździła Enusia, zaś na linii Z5 poza dwoma kursami Enusi pojawił się tramwaj Konstal 102Na #2061. Został on przez nas wypożyczony od prywatnego właściciela, który nabył niedawno ten wagon od MPK Wrocław. Frekwencja na obu liniach była - jak w poprzednich latach - bardzo duża. Ale Enusia jest już przyzwyczajona do takich napełnień.

140 lat na szynach - wystawa z okazji Dnia Otwartego MPK140 lat na szynach - wystawa z okazji Dnia Otwartego MPK

Dzień otwarty zajezdni Popowice

9 września 2017

Dzień otwarty Zajezdni Popowice okazał się być wielkim sukcesem, ale ten sukces nie byłby możliwy gdyby nie WY! Klub Sympatyków Transportu Miejskiego chce podziękować WSZYSTKIM tym, którzy nas odwiedzili, wszystkim tym, którzy nas wsparli, wszystkim tym, dla których historia transportu oraz zabytki techniki nie są obojętne! Dziękujemy! Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania 😲
Po raz kolejny daliście nam dowód tego, że warto wspólnie działać na rzecz zabytków, że to, co robimy, ma sens! Uradowane dzieci mogące zasiąść za korbą czy kierownicą, tatusiowie podziwiający piękne maszyny i mamy, które wsłuchiwały się w opowieści przewodnika - bardzo nas to wszystko motywuje do dalszego działania! Ogromne podziękowania dla naszych kierowców, motorniczych i wolontariuszy. Specjalne podziękowania dla prezesa naszego klubu - dra Krzysztofa Kołodziejczyka, który włożył w tę imprezę ogrom pracy i przygotowań! Dziękujemy również ParaZgara foodtruck za obecność!
Mamy dla was parę zdjęć z tej imprezy.
Jeszcze raz ogromne DZIĘKUJEMY i DO ZOBACZENIA! 🤗 Załoga KSTM

Zdjęcia: Krzysztof Kokot i Krzysztof Wołowiec.

Dzień otwarty zajezdni PopowiceDzień otwarty zajezdni Popowice

Kolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102Na

13 lipca 2017

Dnia 13 lipca 2017 r. odbyliśmy wizytę w MPK Kraków, gdzie wykonywany jest remont naszego zabytkowego tramwaju Konstal 102Na. Podczas wizyty uzgodniono dalszy zakres prac i mamy nieodparte wrażenie, że remont tramwaju zmierza do końca. Mamy nadzieję, że w pierwszej połowie przyszłego roku będziemy się już cieszyć wrocławską stodwójką na wrocławskich torach.

Kolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102NaKolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102Na

Wakacje na Dabiu

8 lipca 2017

W dniach 8-9 lipca 2017 roku Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczył w festynie pt. "Wakacje na Dąbiu". Zaprezentowaliśmy tam zabytkowego Jelcza M11, Jelcza PR110 oraz Ikarusa 260.

Wakacje na DabiuWakacje na Dabiu

25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech

1 lipca 2017

Dnia 1 lipca 2017 roku odbyliśmy wycieczkę na piąty zlot Ikarusów w Niemczech. W zlocie uczestniczyły 43 pojazdy marki Ikarus, ale dla nas to był pierwszy zlot w Niemczech. Cały czas jesteśmy pod wrażeniem organizacji i stanu utrzymania niemieckich zabytkowych autobusów. Dlatego zdecydowaliśmy się umieścić obszerną relację zdjęciową z tego zlotu na naszej stronie. Bardzo chcielibyśmy, aby zabytkowe autobusy we Wrocławiu wyglądały tak jak tamtejsze pojazdy.

25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech

Zlot i Piknik Jelcza

17 czerwca 2017

Dnia 17 czerwca 2017 roku uczestniczyliśmy w zlocie i pikniku Jelcza, który się odbył w miejscowości Jelcz-Laskowice pod Wrocławiem. Zaprezentowaliśmy tam nasze zabytkowe autobusy marki jelcz czyli Jelcz PR110M, Jelcz M11, Jelcz L11/2 oraz Jelcz M121MB. Oprócz statycznej prezentacji wykonaliśmy kilka przewozów okazjonalnych naszymi autobusami. Autobusy wzbudziły spore zainteresowanie wśród odwiedzających. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia będą kontynuowane w przyszłości. Pozdrowienia dla organizatorów.

Zlot i Piknik JelczaZlot i Piknik Jelcza

Przygotowania do zlotu pojazdów Jelcz

6 czerwca 2017

Dzisiaj odbyliśmy wycieczkę do Jelcza, gdzie już 17 czerwca odbędzie się Zlot i Piknik Jelcza. Celem wyjazdu było przygotowanie do zlotu naszego pierwszego nabytku klubowego, czyli Jelcza L11. Jest to jeden z zaledwie kilku jeżdżących autobusów tego typu w Polsce i pomimo ponad trzyletniego postoju autobus zdaje się być w zadowalającej kondycji mechanicznej. Uwieczniliśmy również odpalenie silnika na filmie. Zapraszamy do Jelcza 17 czerwca! Jelcz L11 nie będzie jedynym przez nas prezentowanym autobusem.

Przygotowania do zlotu pojazdów JelczPrzygotowania do zlotu pojazdów Jelcz

Dzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego

1 czerwca 2017

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka odbyliśmy specjalny przejazd jednym z naszych zabytkowych autobusów połączony ze zwiedzaniem zabytkowej zajezdni Dąbie. Objazdu dokonał zabytkowy Ikarus 260.32 z 1986 roku, a po drodze odwiedziliśmy m.in. Ołbin, Psie Pole, Kiełczów, Wojnów i Sępolno. Na końcu przejazdu dzieci mogły oglądnąć zabytkową kolekcję autobusów i tramwajów zgromadzoną w jednej z hal na zajezdni Dąbie. Oczywiście wszystko (prawie...) można było dotknąć, sprawdzić, nacisnąć, z czego najmłodsi chętnie skorzystali. W przejeździe wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, za co im szczerze dziękujemy.

Dzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu MiejskiegoDzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego

Kolejna wizyta w Krakowie

25 maja 2017

Niedawno po raz kolejny odwiedziliśmy Kraków, by sprawdzić postęp prac przy naszym wagonie Konstal 102Na #2069 i ustalić dalsze działania. Prezentujemy kilka zdjęć z tej wizyty. Widać, że czynione są postępy zarówno we wnętrzu, jak i z instalacją elektryczną. Montowane są tablice i podzespoły w skrzyniach aparaturowych, wyposażane stanowisko motorniczego, przygotowano już także pulpit zgodny ze stanem początkowym.

Kolejna wizyta w KrakowieKolejna wizyta w Krakowie

Noc Muzeów 2017

20 maja 2017

Kochani! W imieniu całego Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli z nami podczas wczorajszej Nocy Muzeów! Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Już na pierwszym przystanku po wyjeździe z zajezdni trudno było wsiąść do naszego tramwaju, podobnie było przez cały wieczór, aż do zjazdu. Dochodziło do sytuacji, że niektórzy musieli poczekać na następny kurs, bo po prostu nie zmieścili się do wagonu. W autobusach frekwencja była nie mniejsza. To pokazuje, że w naszym mieście jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu atrakcje związane z historycznym taborem komunikacji miejskiej. Dzięki Wam wiemy, że nasz trud nie idzie na marne, a radość z jazdy ENusią czy Jelczem bądź Ikarusem motywuje nas do dalszej, wytężonej pracy! DZIĘKUJEMY! Jeśli chcielibyście się podzielić zdjęciami z Nocy Muzeów 2017 na naszej stronie, to zapraszamy do kontaktu.

Noc Muzeów 2017Noc Muzeów 2017