Autor: M. Pudełko

Aktualnie głównymi kierunkami rozwoju naszej działalności jest tworzenie kolekcji zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej oraz dążenie do utworzenia muzeów komunikacyjnych - jednego we Wrocławiu, a w miarę możliwości także drugiego na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Nasza kolekcja pojazdów liczy obecnie osiem unikatowych pojazdów:

Czynimy starania, aby nadać naszym pojazdom dawną świetność. Udało nam się tego już dokonać w przypadku wagonu Konstal 4N1, zwanego przez nas pieszczotliwie Enusią, oraz dwóch autobusów.

Ponieważ cały czas poszukujemy także innych unikatowych pojazdów, które naszym zdaniem są szczególnie warte zachowania, możliwe jest, że nasza kolekcja taboru jeszcze się powiększy. Obiektem naszych zainteresowań jest zarówno tabor autobusowy, jak i tramwajowy, zwłaszcza ten związany z historią Wrocławia.

W ramach przygotowań do utworzenia muzeum organizujemy zbiórkę pamiątek związanych z komunikacją zbiorową. W skład naszych aktualnych zbiorów wchodzą stare bilety czy rozkłady jazdy, archiwalne fotografie czy przedmioty związane z historią przewoźników komunikacyjnych (np. elementy dawnego umundurowania). Do najważniejszych rzeczy, które już udało nam się zachować dla przyszłego muzeum, należą m.in.:

W przypadku naszych projektów liczymy szczególnie na zainteresowanie i wsparcie władz lokalnych oraz sponsorów. Przy realizacji takiej inicjatywy każda pomoc ma dla nas ogromne znaczenie.

Zabytkowe tramwaje

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego posiada dwa wagony tramwajowe pochodzące z MPK Wrocław. Jest to nieodłączna część historii naszego miasta. Listę wagonów znajdziecie poniżej:

Zabytkowe autobusy

Na chwilę obecną posiadamy w dyspozycji sześć autobusów. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1980 roku, a najnowszy z 1996 roku. Ich listę znajdziecie poniżej.