Choose language: [pl] [en]

News - Zagłosuj na Fredrusia

Zagłosuj na Fredrusia

1 października 2018

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt remontu zabytkowego autobusu Fredruś. Otrzymał numer 11. Zachęcamy do głosowania!

Autobus Fredruś został dostarczony do Wrocławia w 1974 r. i do początku lat 80. XX w. był eksploatowany liniowo w komunikacji miejskiej. Wówczas został przebudowany na autobus typu kabriolet poprzez likwidację dachu i odcięcie ścian na wysokości okien. Otrzymał nazwę Fredruś, nawiązującą do pomnika Aleksandra hrabiego Fredry na wrocławskim Rynku (zastąpił starszy autobus o tym samym charakterze i tej samej nazwie, którego losy nie są znane; oba pojazdy były zbliżone wyglądem, ale nie identyczne, m.in. różniły się rozwiązaniem przedniej części nadwozia). Od tego czasu stał się symbolem miasta. Był przez szereg lat użytkowany w celach turystycznych przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia, trwale wpisując się w krajobraz kulturowy miasta. Przewoził zarówno typowe grupy turystyczne, jak i uczniów wrocławskich szkół i mieszkańców. Ze względu na poważną awarię około 2009 r., której przyczyn nie ustalono, pojazd zaparkowano na placu manewrowym zajezdni tramwajowej nr IV przy ul. Powstańców Śląskich, gdzie podlegał ciągłemu niszczeniu ze względu na działające warunki atmosferyczne. Degradacja autobusu postępowała bardzo szybko ze względu na brak zadaszenia odkrytego przedziału pasażerskiego (początkowo zabezpieczono go dermową płachtą, ale dość szybko uległa ona zniszczeniu). W efekcie we wnętrzu pojazdu stała woda, a zimą leżał śnieg i lód.
Celem projektu jest umożliwienie mieszkańcom, turystom i gościom zwiedzania naszego miasta w ciekawy sposób. Należy nadmienić, że ten autobus uświetniał wszystkie parady i święta Wrocławia. Wyremontujmy Fredrusia i przywróćmy go mieszkańcom!
Link do projektu: https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/wbo2016/projekty-2018/projekt,id,11

Added: 4 września 2018