Wybierz język: [pl] [en]

Zabytkowe Tramwaje i Autobusy we Wrocławiu - Odbiór drugiego etapu prac konserwatorskich przy tramwaju-opryskiwaczu

Odbiór drugiego etapu prac konserwatorskich przy tramwaju-opryskiwaczu

Odbiór drugiego etapu prac konserwatorskich przy tramwaju-opryskiwaczu

W środę 29 czerwca 2022 r. przy udziale przedstawicieli Wydziału Architektury i Zabytków, Wydziału Partycypacji Społecznej i rzeczoznawcy, dra inż. Zbigniewa Banachowicza, odbył się odbiór prac w ramach drugiego etapu restauracji zabytkowego tramwaju-opryskiwacza. Wagon o numerze G-061 powstał w 1927 r. w warsztatach spółki Städtische Straßenbahn Breslau przy ul. Legnickiej oryginalnie jako wagon-szlifierka. Była to pierwsza konstrukcja tego typu w ramach SSB, na co wskazuje oznaczenie na podwoziu „Schleifwagen nr 1”. Na specjalnym podwoziu, wyprodukowanym przez zakład Schörling w Hanowerze, zbudowano nadwozie stylistyką zbliżone do wyglądu pasażerskich tramwajów typu Standard. Ponieważ wagon-szlifierka nie posiadał przedziału pasażerskiego (wewnątrz znajdował się zbiornik na wodę potrzebną w procesie szlifowania szyn), burty pozbawione były okien. Tak powstałą dużą powierzchnię przeznaczono na edukacyjne malunki. Wagon wykorzystywano w późniejszym czasie do zwalczania roślinności rosnącej na międzytorzu. Wiązało się to z jego przebudową w połowie lat 70. XX w. Jest to jeden z kilkunastu wozów gospodarczych, jakie zachowały się do dziś we Wrocławiu. Wyróżnia się oryginalnym przeznaczeniem i zastosowaniem ciekawych rozwiązań technicznych, stąd jego naprawa i remont są bardzo pożądane.
Prace w ramach tego etapu objęły m.in. remont nadwozia do stanu surowego, remont zbiornika na wodę wraz z jego przedłużeniem do oryginalnej długości (został skrócony w połowie lat 70. XX w. podczas przebudowy na opryskiwacz; wtedy w miejsce uzyskane ze skrócenia stalowego zbiornika głównego wstawiono plastikowy zbiornik na chemikalia), odbudowę kratownicy ściany bocznej (jej demontaż nastąpił w pierwszym etapie ze względu na potrzebę usunięcia w/w zbiornika na chemikalia, który uniemożliwiał dostęp do jednego z silników) oraz naprawę koryt kablowych i podstaw lamp wewnętrznych.
Zdjęcia prezentują stan sprzed remontu i z czasu prowadzenia restauracji. Chętnych, bo zobaczyć obecny stan wagonu, zapraszamy 10 lipca 2022 r. o godz. 19:30 na prelekcję (https://kstm.pl/pl/aktualnosci.html?k=134).

Dodano: 30 czerwca 2022

Strona główna