Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Zebranie KSTM

  26 kwietnia 2018

  26 kwietnia o godz. 19:00 zapraszamy na pierwsze zebranie Klubu po przyjeździe do Wrocławia naszej stodwójki. Oczywiście odbędzie się ono na zajezdni przy ul. Legnickiej 65.
  czytaj więcej
  Dodano: 19 kwietnia 2018

 • Jazz Tramwaj

  1 maja 2018

  W długi weekend majowy otwieramy letni sezon Jazz Tramwaju. Zabytkowy wagon z muzykami jazzowymi grającymi na żywo pojedzie popołudniu 1, 2 i 3 maja, a w czerwcu i lipcu będzie pojawiał się na torach w prawie każdą sobotę.
  czytaj więcej
  Dodano: 15 marca 2018

 • Dzień Dziecka na Dąbiu

  2 czerwca 2018

  2 czerwca zapraszamy młodszych i starszych na zajezdnię Dąbie we Wrocławiu, gdzie będziemy prezentować nasze zabytkowe tramwaje i autobusy. Dodatkowo w programie imprezy towarzyszące (wspólnie z Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych, obecnym zarządcą zajezdni Dąbie) oraz prezentacja aut zabytkowych (wspólnie z Wrocławskimi Spotkaniami Klasyków).
  czytaj więcej
  Dodano: 24 lutego 2018

Nasze działania

 • Pokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzy

  19 kwietnia 2018

  W czwartek 19.04.2018 r. odbył się pokaz tramwaju Konstal 102Na dla władz miasta i dziennikarzy. Gościliśmy m.in. Miejską Konserwator Zabytków, Dyrektora Wydziału Transportu i innych pracowników Urzędu Miejskiego. Po prezentacji tramwaj udał się w sentymentalną podróż po centrum miasta, zakończoną na zajezdni Popowice, gdzie zostały wystawione niektóre z pozostałych zabytkowych pojazdów, którymi opiekuje się Klub. Powrót do miasta był zapewniony autobusem Jelcz M11.

  Pokaz tramwaju 102Na dla władz miasta i dziennikarzy
 • Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!

  14 kwietnia 2018

  W sobotę 14 kwietnia 2018 roku nasz ikarus 260 uczestniczył w Autobusowym Dniu w Letnianach w Pradze. Była to wystawa autobusów organizowana przez tamtejszego organizatora (PID - Pražská integrovaná doprava). Uczestniczyło w niej ponad 30 autobusów przewoźników na co dzień obsługujących praską komunikację. Jednakże najciekawszą i główną atrakcją wydarzenia były bezpłatne przejazdy zabytkowym taborem autobusowym na specjalnie wyznaczonych liniach 1, 2, 3, 4, 5 i 6. Tabor na tych liniach wyglądał następująco:
  Linia 1: Ikarus 280.08A, Ikarus 280.10, Skoda 706RTO MTZ z przyczepką Jelcz P01 - w ramach zasilenia wyjechała jeszcze Karosa B941E,
  Linia 2: Skoda 706RO, Ikarus 260.46 (ex BKV Budapeszt) oraz nasz Ikarus 260,
  Linia 3: Karosa SM11 i Ikarus 412 (tak, niskopodłogowy zabytek).
  Linia 4: Karosa SL11 i Karosa LC736
  Linia 5: Karosa SD11, Karosa B932E, Skoda 706RTO LUX
  Linia 6: Ikarus 280.10
  Frekwencja na liniach i wydarzeniu była aż nadto zadowalająca, ponieważ autobusy wypełniały się całkowicie, tak samo jak plac postojowy, na którym urządzano wystawę. Oprócz atrakcji autobusowych dzieci miały do dyspozycji atrakcje towarzyszące, a dorośli jedzenie i napoje z mobilnych punktów gastronomicznych. Należy pochwalić PID za rewelacyjnie przygotowaną imprezę i chęć do organizacji tego typu wydarzenia. Szkoda, że we Wrocławiu organizator komunikacji nie widzi celu w organizowaniu takich przedsięwzięć. Na pewno pomogłoby to w promocji komunikacji publicznej jako części dziedzictwa kulturowego miasta i środka mającego na celu jego odkorkowanie. No cóż, my bardzo się cieszymy z uczestnictwa i możliwości wożenia prażan naszym autobusem. Kilka zdjęć z imprezy poniżej oraz na stronie: https://www.facebook.com/pg/prazskaintegrovanadoprava/photos/?tab=album&album_id=1973997699339845.

  Uczestniczyliśmy w Autobusowym Dniu ROPID w Letnianach!
 • Odbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102Na

  3 kwietnia 2018

  Zaraz po Wielkie Nocy oficjalnie zakończył się, trwający prawie 4 lata, remont naszej "stodwójki". Przedstawiciele Miejskiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia odebrali wagon, a my niezmiernie szczęśliwi podpisaliśmy protokół odbiorczy z wykonawcą prac i możemy zabierać #2069 do domu. W najbliższych dniach tramwaj zostanie przewieziony na specjalistycznej lawecie z Krakowa do Wrocławia. Remont tramwaju był wspierany przez Gminę Wrocław w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych w zakresie ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

  Odbiór konserwatorski tramwaju Konstal 102Na
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia