Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  31 grudnia 2018

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Ślaska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go od czasu do czasu zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • Sprzątanie zabytkowych tramwajów na Zajezdni Popowice

  10 listopada 2018

  10 listopada 2018 r. odbyło się sprzątanie zabytkowych tramwajów, które na przełomie lipca i sierpnia tego roku zostały przeniesione pod dach, a wcześniej stały "pod chmurką" na terenie zajezdni tramwajowej Popowice przy ul. Legnickiej. W akcie uczestniczyli członkowie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego oraz inne osoby, które zechciały nam pomóc. Serdecznie dziękujemy! Przez kilka godzin udało nam się posprzątać kilkanaście zabytkowych, choć niestety bardzo zrujnowanych, tramwajów typu Linke-Hofmann Standard z lat 1925-1929 oraz Konstal N z lat 50. XX w. Zapełniliśmy cały kontener, a nawet trochę go było mało. Z wagonów usunęliśmy przede wszystkim dużo liści i gałęzi, ale też zwyczajne śmieci, które - w różnych okolicznościach - przez lata do nich trafiły. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli!

  Sprzątanie zabytkowych tramwajów na Zajezdni Popowice
 • Przejazd dla miłośników z Niemiec

  20 października 2018

  W sobotę 20 października 2018 r. gościliśmy grupę miłośników pojazdów szynowych z Brandenburgii. Zwiedzali oni zajezdnię przy ul. Legnickiej, a potem odbyli przejażdżkę Enusią z licznymi fotostopami, których efekt zamieszczamy poniżej. Panowie zapoznali się z zabytkowymi pojazdami naszego stowarzyszenia, a przy okazji mieli też okazję zobaczyć "Juliusza" (LH Standard). Zawitaliśmy tradycyjnie z kilka rzadziej uczęszczanych miejsc, jak np. ulice Wierzbowa i Mickiewicza czy Stare Mosty Mieszczańskie.

  Przejazd dla miłośników z Niemiec
 • Wizyta w Warszawie

  13 października 2018

  W sobotę 13 października 2018 r. przedstawiciele naszego stowarzyszenia gościli w Warszawie. Okazja była podwójna. Po pierwsze Prezes Krzysztof Kołodziejczyk odebrał nagrodę Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego. Została ona przyznana za ratowanie i popularyzację zabytków komunikacji miejskiej we Wrocławiu, wykorzystywanych następnie w inicjatywach kulturalnych integrujących mieszkańców miasta. Polcul jako promotor społeczeństwa obywatelskiego przyznaje nagrody osobom, które angażują się społecznie, często na poziomie lokalnym, ale także zarażają duchem społecznikowskim swoje otoczenie (więcej informacji o nagrodzie na stronie http://www.polcul.pl/). Wyróżnienie jest wyrazem docenienia działalności naszego stowarzyszenia na polu nie tylko techniczno-restauratorskim, ale przede wszystkim społecznym, czego dobrym przykładem były tłumy zwiedzających podczas ostatniego Dnia Otwartego Zajezdni Popowice czy ułatwienie głosowania w ramach tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego poprzez organizację Mobilnego Punktu Głosowania, którym był jeden z naszych jelczy, kursujący po wrocławskich osiedlach. Wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nagroda zostanie w całości przeznaczona na prace remontowe naszych pojazdów. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tej uroczystości. Później korzystaliśmy z kolei z gościny Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Było to kolejne spotkanie po wizycie przedstawicieli warszawskiego stowarzyszenia u nas podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice. Mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowe tramwaje na zajezdni Żoliborz, a następnie uczestniczyliśmy w wieczornych, specjalnych kursach linii T. Była to kolejna okazja do wymiany doświadczeń w zakresie tak restauracji pojazdów, jak i organizacji nimi przewozów. Także z tej wizyty przygotowaliśmy kilka zdjęć.

  Wizyta w Warszawie
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia