Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Mobilny punkt głosowania WBO 2018

  1 października 2018

  Od 16 września do 1 października zapraszamy do naszego zabytkowego autobusu Jelcz, by oddać głos w tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W autobusie zostanie umieszczona urna, do której będzie można oddać głosy papierowe na wybrane przez daną osobę projekty. Autobus pojawi się w kilkunastu lokalizacjach na wrocławskich osiedlach, w każdym miejscu będzie stał przez 2 lub 4 godziny. W tym czasie będzie możliwość zapoznania się ze zgłoszonymi i dopuszczonymi do głosowania projektami oraz oddania głosu.
  czytaj więcej
  Dodano: 12 września 2018

 • Zagłosuj na Fredrusia

  1 października 2018

  W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego został zgłoszony projekt remontu zabytkowego autobusu Fredruś. Otrzymał numer 11. Zachęcamy do głosowania!
  czytaj więcej
  Dodano: 4 września 2018

 • Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2018 z KSTM

  22 września 2018

  Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu we wrześniu zapraszamy na imprezy, w których weźmie udział Klub Sympatyków Transportu Miejskiego: Dzień Otwarty MPK Wrocław 15 września 2018 r., piknik na pl. Solnym, Dzień Transportowy na Politechnice Wrocławskiej w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i Zjazd Pojazdów Jelcz 22 września 2018 r. oraz nockę tramwajową w nocy 22/23 września 2018 r.
  czytaj więcej
  Dodano: 20 sierpnia 2018

Nasze działania

 • Dzień Otwarty Zajezdni Popowice

  8 września 2018

  8 września 2018 r. zorganizowaliśmy Dzień Otwarty Zajezdni Popowice. Była to druga edycja tej imprezy. Wspólnie z Urzędem Miasta pokazaliśmy tam cały inwentarz zabytkowych tramwajów i autobusów, jakie mamy we Wrocławiu. Odwiedziło nas mnóstwo osób, za co Wam dziękujemy! W następnym roku zarezerwujcie sobie okolice pierwszego pełnego weekendu września, bo planujemy kolejną edycję. Zobaczycie, co się u nas zmieniło przez rok. Do zobaczenia! Poniżej kilkadziesiąt zdjęć z wydarzenia przesłanych przez: Leszka Peczyńskiego, Marcina Pudełko, Krzysztofa Kokota i Michała Kowalskiego.

  Dzień Otwarty Zajezdni Popowice
 • Postępy w pracach przy wagonie Maximum

  28 sierpnia 2018

  Trwają prace przy odtwarzaniu podwozia wagonu Maximum z 1901 r., co dokumentują poniższe zdjęcia. Efekty może nie są póki co nadto spektakularne, ale na tym etapie priorytetem było zwymiarowanie elementów, przygotowanie szczegółowych rysunków technicznych i zamówienie brakujących części. W przygotowaniu są m.in. maźnice, resory, sprężyny (trzy rodzaje) czy obręcze kół. Trwają też prace zmierzające do odtworzenia drugiego wózka, udało się bowiem pozyskać tylko jeden wózek w całości, natomiast drugi w częściach, niekompletny. Na początku sierpnia przyjechały też silniki. Chętnych, by zobaczyć postępy w pracach, zapraszamy na Dzień Otwarty Zajezdni Popowice, kiedy to wagon Maximum zostanie zaprezentowany w trakcie prac restauracyjnych.

  Postępy w pracach przy wagonie Maximum
 • Remont tramwaju Maximum

  6 lipca 2018

  Ogłoszono wyniki konkursu na kontynuację remontu tramwaju Maximum z 1901 r. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego spełnił wszystkie wymogi formalne i merytoryczne i został wybrany do realizacji tego zadania publicznego. Jego celem jest kontynuacja odbudowy i kontynuacja procesu przywracania do stanu pierwotnego z czasów powstania unikalnego wagonu tramwajowego typu Maximum z 1901 r., jedynego zachowanego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie. Wartość pojazdu wynika z tego, że czteroosiowe wagony z początku XX w. są niezwykłą rzadkością na skalę światową. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można spotkać jedynie pojedyncze egzemplarze. Do tej pory tylko Berlin może pochwalić się trzema eksponatami obrazującymi różne stopnie modernizacji wagonów tego typu: od początków eksploatacji po przebudowy z okresu międzywojennego. Wrocław ma to szczęście, że w swej historii również posiadał podobne wagony oraz że możliwa jest rekonstrukcja chociaż jednego, który z pewnością – w przypadku pieczołowitej restauracji – stanie się atrakcją miasta. W całej Europie Środkowo-Wschodniej jest to niemal na pewno jedyny egzemplarz. Zadanie będzie więc prowadzone z zachowaniem wszystkich wymogów realizacji prac konserwatorskich przy obiekcie zabytkowym. Nie tylko biorąc pod uwagę wpisanie pojazdu do rejestru zabytków, ale też ze względu na jego wiek, zastosowane rozwiązania konstrukcyjne prekursorskie dla początku XX w., a także niewielką całkowitą liczbę zachowanych egzemplarzy należy go traktować jako obiekt szczególny. Prace finansowane z przyznanej dotacji obejmą odtworzenie podwozia składającego się z dwóch skrętnych wózków jezdnych typu Maximum-Minimum wraz z połączeniem ich z nadwoziem. O ile uda się pozyskać kompatybilne silniki trakcyjne, zostaną one zamontowane na wózkach wraz z przekładniami oraz osiami z zestawami kołowymi. Przywrócony zostanie także układ hamulców mechanicznych - ręcznych (poza hamowaniem silnikami w wagonie tym zastosowano bowiem również hamulce ręczne). Do realizacji prac przy podwoziu przydatna będzie zachowana oryginalna i przygotowana przez członków Klubu dokumentacja techniczna. Podczas restauracji planuje się zorganizowanie ogólnodostępnej prezentacji wagonu, mającej na celu pokazanie przebiegu prac wspieranych przez Gminę Wrocław. Prezentacja odbędzie się 8 września 2018 r. na terenie dawnej zajezdni tramwajowej "Popowice" przy ul. Legnickiej 65 i będzie połączona z większą imprezą plenerową poświęconą dziedzictwu środków transportu (Dzień Otwarty Zajezdni Popowice).

  Remont tramwaju Maximum
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia