Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  31 grudnia 2018

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Ślaska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go od czasu do czasu zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • Wizyta w Warszawie

  13 października 2018

  W sobotę 13 października 2018 r. przedstawiciele naszego stowarzyszenia gościli w Warszawie. Okazja była podwójna. Po pierwsze Prezes Krzysztof Kołodziejczyk odebrał nagrodę Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego. Została ona przyznana za ratowanie i popularyzację zabytków komunikacji miejskiej we Wrocławiu, wykorzystywanych następnie w inicjatywach kulturalnych integrujących mieszkańców miasta. Polcul jako promotor społeczeństwa obywatelskiego przyznaje nagrody osobom, które angażują się społecznie, często na poziomie lokalnym, ale także zarażają duchem społecznikowskim swoje otoczenie (więcej informacji o nagrodzie na stronie http://www.polcul.pl/). Wyróżnienie jest wyrazem docenienia działalności naszego stowarzyszenia na polu nie tylko techniczno-restauratorskim, ale przede wszystkim społecznym, czego dobrym przykładem były tłumy zwiedzających podczas ostatniego Dnia Otwartego Zajezdni Popowice czy ułatwienie głosowania w ramach tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego poprzez organizację Mobilnego Punktu Głosowania, którym był jeden z naszych jelczy, kursujący po wrocławskich osiedlach. Wręczenie nagród odbyło się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nagroda zostanie w całości przeznaczona na prace remontowe naszych pojazdów. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z tej uroczystości. Później korzystaliśmy z kolei z gościny Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Było to kolejne spotkanie po wizycie przedstawicieli warszawskiego stowarzyszenia u nas podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice. Mieliśmy okazję zobaczyć zabytkowe tramwaje na zajezdni Żoliborz, a następnie uczestniczyliśmy w wieczornych, specjalnych kursach linii T. Była to kolejna okazja do wymiany doświadczeń w zakresie tak restauracji pojazdów, jak i organizacji nimi przewozów. Także z tej wizyty przygotowaliśmy kilka zdjęć.

  Wizyta w Warszawie
 • Jeździliśmy jako Mobilny Punkt Głosowania we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2018

  1 października 2018

  W dniach 16 września - 1 października 2018 r. jeździliśmy jako mobilny punkt głosowania we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Odwiedziliśmy Leśnicę, Stabłowice, Pracze Odrzańskie, Maślice, Jerzmanowo, Żerniki, Muchobór Wielki, Oporów, Klecinę, Ołtaszyn, Tarnogaj, Brochów, Księże Małe i Księże Wielkie, Swojczyce, Strachocin, Sołtysowice, Pawłowice, Karłowice, Polanowice, Widawę, Lipę Piotrowską, Osobowice i Świniary. Jako punkt głosowania wystąpił Jelcz M121MB, który w każdym z wymienionych miejsc stał przez kilka godzin, oczekując na głosujących w sposób papierowy.

  Jeździliśmy jako Mobilny Punkt Głosowania we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim 2018
 • Nocny przejazd stodwójką

  22 września 2018

  22 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności odbył się nocny przejazd dwoma tramwajami - naszą stodwójką i stopiątką z MPK Wrocław. Okazją była także 15. rocznica likwidacji nocnej komunikacji tramwajowej we Wrocławiu. Odwiedziliśmy m.in. Leśnicę, Biskupin, Wierzbową, Poświętne, Stare Mosty Mieszczańskie i stadion na Maślicach. Udostępniamy kilka zdjęć z tej imprezy autorstwa Mikołaja Sawickiego.

  Nocny przejazd stodwójką
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia