Choose language: [pl] [en]

News - Zabytkowe tramwaje razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Zabytkowe tramwaje razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

30 stycznia 2022

Z okazji 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w niedzielę 30.01.2022 r. będzie można przejechać się zabytkowymi tramwajami. Tramwaj Konstal 4N1 z 1960 r. będzie realizował krótkie przejażdżki spod Opery co pół godziny od 14:00 do 18:30 (pierwotnie miał kursować tramwaj Maximum, ale ze względu na prognozowane złe warunki atmosferyczne zdecydowano o zamianie na eNkę). Na wrocławskich torach pojawią się też Kultowe Stopiątki, które będą kursować na specjalnej linii 30. Warunkiem przejazdu będzie wsparcie WOŚP poprzez wrzucenie datku do puszki wolontariuszy, którzy będą w tramwajach. Wspierając Orkiestrę, będzie można przejechać się ciekawymi, historycznymi tramwajami.

W niedzielę 30 stycznia uruchomiona zostanie specjalna linia nr 30, na której będą kursować trzy wyjątkowe tramwaje: Konstal N "Gustaw" z MPK Wrocław, Kultowe Stopiątki z KSTM i stopiątka #2514, która została wystawiona przez MPK Wrocław na licytację WOŚP. Tramwaje będą co godzinę od 13:00 do 19:00 ruszały z przystanku Rynek w różne części miasta. Linia będzie miała więc trzy warianty:
Linia 30A (obsługiwana przez tramwaj "Gustaw"): Rynek - Kazimierza Wielkiego - Szewska - Grodzka - Chrobrego - Dworzec Nadodrze - Chrobrego - Nowy Świat - Rynek
Linia 30B (obsługiwana przez Konstal 105Na #2514): Rynek - Kazimierza Wielkiego - Galeria Dominikańska - Most Grunwaldzki - pl. Grunwaldzki - Piastowska - Sienkiewicza - pl. Bema - Most Piaskowy - Grodzka - Rynek
Linia 30C (obsługiwana przez Kultowe Stopiątki z 1985 r.): Rynek - Kazimierza Wielkiego - Opera - Arkady - Powstańców Śląskich - Hallera - FAT - Grabiszyńska - Sądowa - Podwale - Opera - Szewska - Grodzka - Rynek
Dodatkowo o 20:00 kursy zjazdowe do zajezdni (Kultowe Stopiątki do Zajezdni Popowice, pozostałe wagony na zajezdnię "Ołbin").

Z kolei tramwaj Konstal 4N1 "Enusia" będzie kursował na trasie: pl. Teatralny (Opera) - Świdnicka - Podwale - Krupnicza - Kazimierza Wielkiego - Widok - pl. Teatralny (Opera). Odjazdy co pół godziny, pierwszy o 14:00, ostatni o 18:00. Przejazd zajmie około 10-15 minut. Dodatkowo o 19:00 będzie można skorzystać z kursu zjazdowego do Zajezdni Popowice przez pl. Orląt Lwowskich, TAT, Śrubową, Legnicką. Kursowanie tramwaju odbywa się z ramach współpracy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego i Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz dzięki wsparciu MPK Wrocław.

Pierwotnie planowane było, że z Opery będzie kursował unikatowy tramwaj Maximum z 1901 r. Jednak wobec bardzo złych prognoz pogody na niedzielę 30.01.2022 r. wspólnie z Urzędem Miejskim zdecydowaliśmy, że z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamiast tramwaju Maximum wyjdzie Konstal 4N1 "Enusia". Wynika to z troski po pierwsze o sam tramwaj, który ma ponad 120 lat i posiada głównie drewnianą konstrukcję, a po drugie o zdrowie motorniczego, który prowadzi pojazd na otwartym pomoście. Wiemy, że wiele osób może być tą decyzją zawiedzionych, ale wspólnie z Gminą Wrocław, właścicielem Maximuma, uznaliśmy, że jest ona właściwa. Liczymy, że Maximum pojawi się na wrocławskich torach wiosną, kiedy pogoda będzie lepsza. A w niedzielę zapraszamy Was do "Enusi", która będzie odjeżdżać z Opery w godzinach wcześniej przewidzianych dla Maximuma oraz do Kultowych Stopiątek, które będą kursować na specjalnej linii 30 razem z dwoma wagonami z MPK Wrocław.

Zapraszamy do wsparcia Orkiestry na pokładzie zabytkowych tramwajów!

Added: 22 stycznia 2022