Choose language: [pl] [en]

News - Wykłady o historii tramwajów

Wykłady o historii tramwajów

10 lipca 2022

10 lipca przypada 145. rocznica uruchomienia tramwajów konnych we Wrocławiu. Pierwsze wagony pojechały wówczas z okolic dzisiejszego gmachu Poczty Głównej w kierunku Szczytnik. By uczcić ten ważny dla miasta moment, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego zaplanował dwa wydarzenia: opowieść o tramwajach konnych prowadzoną przez Tomasz Sielickiego, historyka transportu, podczas ostatniego kursu tramwajowej linii turystycznej T oraz prelekcję Tomasz Sielickiego i Krzysztofa Kołodziejczyka, prezesa KSTM, o tramwaju-opryskiwaczu i innych tramwajach gospodarczych, która odbędzie się wieczorem na Zajezdni Popowice.

Na opowieść o tramwajach konnych zapraszamy na godz. 18:00 na przystanek "Opera" na pl. Teatralnym. Tomasz Sielicki będzie opowiadał o początkach tramwajów konnych podczas kursu linii turystycznej T do Hali Stulecia, zajezdni "Dąbie" i z powrotem do centrum. Tramwaj następnie zjedzie na zajezdnię "Popowice". W tym przypadku obowiązują bilety na Wrocławskie Linie Turystyczne lub regularne bilety komunikacji miejskiej (opłata za przejazd tramwajem).
Po tym jak tramwaj zjedzie na zajezdnię "Popowice" o godz. 19:30 zapraszamy na prelekcję o tramwaju-opryskiwaczu i innych tramwajach gospodarczych. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć aktualny stan remontowanego obecnie zabytkowego wagonu G-061, który kiedyś był szlifierką torową, po czym przebudowano go na opryskiwacz chwastów. Właśnie zakończył się drugi etap jego restauracji, który objął nadwozie. Będzie to więc okazja, by nie tylko dowiedzieć się czegoś o historii tego tramwaju, ale także zobaczyć go od podszewki. Wagon będzie wystawiony przed zabytkowe hale zajezdni "Popowice" i przy nim odbędzie się prelekcja, która będzie bezpłatna.

Prelekcja odbywa się w ramach realizacji zadania publicznego polegającego na remoncie tramwaju-opryskiwacza, finansowanego przez Gminę Wrocław.

Serdecznie zapraszamy!

Added: 30 czerwca 2022