Choose language: [pl] [en]

News - Autobusowe atrakcje na Wrocławskich LIniach Turystycznych

Autobusowe atrakcje na Wrocławskich LIniach Turystycznych

15 sierpnia 2023

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego ze swoimi partnerami zaplanował na sierpień kilka ciekawych atrakcji, które mają urozmaicić ofertę Wrocławskich Linii Turystycznych. Staramy się, by oferta była różnorodna, skierowana zarówno dla wrocławian, jak i turystów, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i miłośników komunikacji zbiorowej. Stąd różnorodny tabor pojawiający się na liniach oraz różne dodatkowe eventy. Po nocnych przejazdach zabytkowym tramwajem w pierwszą sobotę sierpnia czekają nas atrakcje autobusowe – w dniach 12–13 sierpnia po Wrocławiu będzie kursował przegubowy Ikarus z Poznania, zaś 15 sierpnia pojawi się Autosan H9 z Jasła.

W drugi weekend sierpnia turystyczną linię autobusową B będzie obsługiwał przegubowy Ikarus z Poznania. Jest to efekt współpracy Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego z MPK Poznań, która trwa już od kilku lat. W 2020 r. dwa autobusy Klubu przez cały sezon kursowały na linii turystycznej w Poznaniu, zaś od ubiegłego roku wymieniamy się taborem na jeden weekend. Ikarus z kolekcji Klubu jeździł w stolicy Wielkopolski w czerwcu tego roku, a teraz przyjeżdżają do nas poznańscy koledzy. W tym roku z Poznania do Wrocławia przejedzie Ikarus 280.26, czyli pojazd tego samego typu, jaki znajduje się w kolekcji Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, ale o rok starszy. Jest to przedstawiciel najpopularniejszego w dziejach komunikacji miejskiej w większości polskich miast typu wysokopodłogowego autobusu przegubowego, który w Poznaniu był eksploatowany w ruchu liniowym w latach 1981–2010, zaś we Wrocławiu do 2014 r. Autobus będzie kursował zgodnie z rozkładem linii B: https://kstm.pl/pl/wlt-rozklady.html?line=B.
Z kolei 15 sierpnia na linii autobusowej B zagości Autosan przeznaczony do komunikacji miejskiej. Pojazd, który pojawi się na Wrocławskich Liniach Turystycznych, do niedawna jeździł u oficjalnego operatora komunikacji miejskiej w Jaśle z numerem taborowym 146. Jest reprezentantem modelu H9-35, który był produkowany w latach 1975–2000. Charakterystycznym elementem tego autobusu są czteropłatowe, harmonijkowe drzwi. Ciekawostką jest to, że przy tworzeniu tej wersji Autosana wykorzystano niektóre części pochodzące z licencyjnych autobusów Jelcz-Berliet. Miejski Autosan na swój pokład może zabrać 70 pasażerów. Autobus także będzie kursował według regularnego rozkładu linii B.
Na Wrocławskich Liniach Turystycznych obowiązują bilety w cenie 4,60 zł (normalny) i 2,30 zł (ulgowy). Dotyczy to także wszystkich dodatkowych atrakcji. Ważne są także bilety miejskie, co jest istotną informacją przede wszystkim dla wrocławian.

Added: 6 sierpnia 2023