Choose language: [pl] [en]

News - Spotkanie z Tomaszem Sielickim

Spotkanie z Tomaszem Sielickim

16 listopada 2017

Właśnie ukazała się książka pt. "Wrocławskie tramwaje konne" autorstwa Tomasza Sielickiego, badacza historii komunikacji miejskiej (a zwłaszcza tramwajowej) we Wrocławiu. Członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia dobrze go znają, gdyż wielokrotnie już przybliżał dzieje tramwajów w stolicy Dolnego Śląska. Serdeczne zapraszamy więc na spotkanie autorskie z Tomaszem Sielickim, które odbędzie się 16 listopada 2017 r. (czwartek) o godz. 17:00 w Starym Ratuszu (oddział Muzeum Miejskiego).

10 lipca 1877 roku we Wrocławiu otworzono pierwszy odcinek miejskiej kolei konnej. Trasa obsługiwana przez przedsiębiorstwo Breslauer Straßen-Eisenbahn-Gesellschaft (Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej) wiodła z Przedmieścia Oławskiego na Szczytniki. W ciągu kilkunastu lat udało się stworzyć jedną z największych sieci tramwajowych w Niemczech o łącznej długości tras przekraczającej 30 km. Pod koniec XIX stulecia, w okresie największego rozkwitu na pięciu liniach kursowało 140 wagonów, do ciągnięcia których spółka wykorzystywała ponad pół tysiąca koni.
W książce "Wrocławskie tramwaje konne" autor pełni rolę przewodnika. Przybliża rozwój kolei konnej we Wrocławiu i szczegóły jej codziennej eksploatacji. Informacje na temat zajezdni, wagonów, infrastruktury czy koni tworzą zwarty obraz transportu w mieście w ostatnich dekadach XIX stulecia.
Bogaty materiał ilustracyjny, a także liczne artykuły prasowe opowiadające o tramwajach konnych we Wrocławiu pomogą Czytelnikom przenieść się w odległe czasy i poznać niemal nieznane oblicze miasta.

Added: 13 listopada 2017