Choose language: [pl] [en]

News - Konstal N #1332 w użytkowaniu KSTM

Konstal N #1332 w użytkowaniu KSTM

7 grudnia 2018

Z początkiem grudnia 2018 r. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego stał się użytkownikiem wagonu zabytkowego Konstal N o numerze taborowym 1332, należącego do Gminy Wrocław. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Biura ds. Partycypacji Społecznej. W efekcie wagon, który od dobrych kilku lat nie jeździł i pozostawał niesprawny, być może jeszcze w tym roku lub na początku następnego wyjedzie na wrocławskie tory.

Tramwaj Konstal N o numerze taborowym 1332 to wagon dwuosiowy, silnikowy, pasażerski, obecnie jednokierunkowych, ale pierwotnie dwukierunkowy i dwustronny. Wyprodukowano go w 1949 r. i przeznaczono pierwotnie dla Warszawy. Trafił do Wrocławia wraz z partią innych wagonów tego typu w latach 1964–1969 (było to 57 wozów silnikowych i 105 doczepnych). W latach 90. XX w. (głównie w 1993 r.) został odrestaurowany przez Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej na uroczystości 100-lecia tramwajów elektrycznych. Przywrócono mu wówczas wygląd zewnętrzny ze schyłkowego okresu eksploatacji tego typu tramwajów (lata 80. XX w.). Wnętrzu nadano z kolei cechy historyczne nawiązujące do stanu wagonu sprzed modernizacji. Na początku XXI w. był przez kilka lat wykorzystywany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia na Zabytkowej Linii Tramwajowej jako pojazd zastępczy. Od około 8 lat był odstawiony i nie wyjeżdżał na miasto.
Tramwaj jest w dość dobrym stanie, zwłaszcza pod względem estetycznym. Nie jest jednak w pełni sprawny technicznie, wymaga naprawy przetwornicy oraz przeglądu nastawnika, hamulca ręcznego i hamulców szynowych. Powłoka lakiernicza jest w dobrym stanie, choć zauważalne są ogniska korozji, liczniejsze w pobliżu okien i drzwi oraz na dachu. Dach nie jest w pełni szczelny, czego efektem jest łuszczenie się farby na suficie. Brakuje m.in. akumulatorów, wycieraczki, czaszy dzwonka zewnętrznego, przerywacza kierunkowskazów.
W najbliższym czasie wagon będzie uprawniany i dokonany zostanie przegląd wszystkich podzespołów. Braki zostaną uzupełnione w oparciu o zasoby Klubu, a w przyszłym roku planujemy jego odświeżenie.

Added: 8 grudnia 2018