Choose language: [pl] [en]

Nasze działania

Activities from year: 20172018 2019 2020

Kolejna wizyta w Krakowie przy remoncie zabytkowego tramwaju Konstal 102Na

27 listopada 2017

Jesteśmy po wizycie w Krakowie, za nami przedostatni etap remontu naszej 102-jki. Z bólem serca zostawiliśmy ją jeszcze w stolicy Małopolski, ale dobra wiadomość jest taka, że został przed nami ostatni etap - uruchomienie elektryczne i będziemy mogli zabrać wagon do domu! Jesteśmy przekonani, że uda się to zrobić w pierwszym kwartale 2018 roku.Tymczasem zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z zakładów przy ul. Jana Brożka.

Kolejna wizyta w Krakowie przy remoncie zabytkowego tramwaju Konstal 102NaKolejna wizyta w Krakowie przy remoncie zabytkowego tramwaju Konstal 102Na

Gala Europejskich Dni Dziedzictwa

17 listopada 2017

W piątek 17.11.2017 r. wzięliśmy udział w ogólnopolskim podsumowaniu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Uroczysta gala odbyła się w Opolu z udziałem prof. Małgorzaty Rozbickiej, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ku naszemu zaskoczeniu nasza wrześniowa impreza, czyli Dzień Otwarty Zajezdni Popowice (9.09.2017 r.), została wyróżniona. Z Dolnego Śląska wyróżnienie zdobyło kilka wydarzeń, zaś z całej Polski - kilkadziesiąt, a trzeba pamiętać, że w całym kraju podczas dwóch wrześniowych weekendów odbyło się ponad 2300 imprez. Znaleźliśmy się w doborowym towarzystwie m.in. Muzeum Żup Krakowski w Wieliczce, skansenu archeologicznego Karpacka Troja czy Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Prezes Klubu udzielił też krótkiego wywiadu Radiu Opole, którego fragment można znaleźć tu: http://radio.opole.pl/100,219136,uroczysta-gala-europejskich-dni-dziedzictwa-2017 . Tym bardziej mobilizuje to nas do zorganizowania ciekawej imprezy w przyszłym roku.

Gala Europejskich Dni DziedzictwaGala Europejskich Dni Dziedzictwa

Krótki film o dotychczasowej historii naszego klubu

30 października 2017

W międzyczasie zrealizowaliśmy krótki film o historii naszego klubu. Można go obejrzeć w serwisie Youtube:

Wyjazd jelczem do Dzierżoniowa

21 października 2017

21 października odbyliśmy wycieczkę do Dzierżoniowa (i okolic) autobusem Jelcz PR110M. Bezpośrednią motywacją był kończący się kontrakt na obsługę linii komunikacji miejskiej przez PKS Dzierżoniów, a celem podróży było uwiecznienie na zdjęciach i filmach tamtejszego taboru przed zmianą operatorów. Jesienne barwy pozwoliły na wykonanie wielu ciekawych fotografii. Natomiast - dla miłośników miejskich pojazdów szynowych - tego samego dnia po Wrocławiu kursował Jazz Tramwaj, czyli nasza Enusia z zespołem jazzowym.

Wyjazd jelczem do DzierżoniowaWyjazd jelczem do Dzierżoniowa

Jazz tramwaj

14 października 2017

Już kilka razy Enusia jeździła po Wrocławiu w towarzystwie grającego na żywo zespołu jazzowego. Wydarzenia te cieszą się dużym zainteresowaniem i w najbliższe soboty zapraszamy na kolejne takie kursy. A tymczasem kilka zdjęć z przejazdu 14 października.

Jazz tramwajJazz tramwaj

Podziękowania z organizację Europejskich Dni Dziedzictwa

6 października 2017

To miłe chwile. Wczoraj w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu odbyło się podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa. Uczestniczyliśmy w nich, otwierając dla Was zajezdnię Popowice. Jeszcze raz chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy wtedy byli z nami.

Podziękowania z organizację Europejskich Dni DziedzictwaPodziękowania z organizację Europejskich Dni Dziedzictwa

Postępy w pracach przy wagonie Konstal 102 Na

4 października 2017

Ostatnio gościliśmy w Krakowie, doglądając postępów przy remoncie naszego wagonu Konstal 102 Na. Niedługo planowany jest odbiór prac przewidzianych na bieżący rok. Prawie gotowe jest wnętrze, w zasadzie zakończone prace przy instalacji elektrycznej. Całkowite ukończenie remontu nastąpi zapewne w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Mamy nadzieję, że 102-ka będzie mogła przewieźć wrocławian podczas majowej Nocy Muzeów.

Postępy w pracach przy wagonie Konstal 102 NaPostępy w pracach przy wagonie Konstal 102 Na

Dzień Transportowy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

23 września 2017

Podobnie jak w poprzednich latach w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Politechnika Wrocławska zaprosiła na tzw. Dzień transportowy. 23 września odbył się cykl wykładów poświęconych przeszłości, teraźniejszości i przyszłości komunikacji zbiorowej. Wśród prelegentów znalazł się historyk transportu Tomasz Sielicki, a także prezes KSTM dr Krzysztof Kołodziejczyk, który wygłosił referat "Niekoniecznie na złom, czyli o ratowaniu zabytków komunikacji miejskiej we Wrocławiu".

Dzień Transportowy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu NaukiDzień Transportowy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

140 lat na szynach - wystawa z okazji Dnia Otwartego MPK

16 września 2017

16 września uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Otwartego MPK, kiedy to po raz kolejny została udostępniona dla zwiedzających zajezdnia przy ulicy Legnickiej (ale teraz już bez wnętrz). Tym razem prezentowano głównie wagony techniczne MPK oraz nasze autobusy i tramwaje. Tego dnia obsługiwaliśmy również dwie specjalne linie tramwajowe Z4 i Z5 - pierwszy raz dwa nasze tramwaje były na mieście. Na linii Z4 cały czas jeździła Enusia, zaś na linii Z5 poza dwoma kursami Enusi pojawił się tramwaj Konstal 102Na #2061. Został on przez nas wypożyczony od prywatnego właściciela, który nabył niedawno ten wagon od MPK Wrocław. Frekwencja na obu liniach była - jak w poprzednich latach - bardzo duża. Ale Enusia jest już przyzwyczajona do takich napełnień.

140 lat na szynach - wystawa z okazji Dnia Otwartego MPK140 lat na szynach - wystawa z okazji Dnia Otwartego MPK

Dzień otwarty zajezdni Popowice

9 września 2017

Dzień otwarty Zajezdni Popowice okazał się być wielkim sukcesem, ale ten sukces nie byłby możliwy gdyby nie WY! Klub Sympatyków Transportu Miejskiego chce podziękować WSZYSTKIM tym, którzy nas odwiedzili, wszystkim tym, którzy nas wsparli, wszystkim tym, dla których historia transportu oraz zabytki techniki nie są obojętne! Dziękujemy! Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania 😲
Po raz kolejny daliście nam dowód tego, że warto wspólnie działać na rzecz zabytków, że to, co robimy, ma sens! Uradowane dzieci mogące zasiąść za korbą czy kierownicą, tatusiowie podziwiający piękne maszyny i mamy, które wsłuchiwały się w opowieści przewodnika - bardzo nas to wszystko motywuje do dalszego działania! Ogromne podziękowania dla naszych kierowców, motorniczych i wolontariuszy. Specjalne podziękowania dla prezesa naszego klubu - dra Krzysztofa Kołodziejczyka, który włożył w tę imprezę ogrom pracy i przygotowań! Dziękujemy również ParaZgara foodtruck za obecność!
Mamy dla was parę zdjęć z tej imprezy.
Jeszcze raz ogromne DZIĘKUJEMY i DO ZOBACZENIA! 🤗 Załoga KSTM

Zdjęcia: Krzysztof Kokot i Krzysztof Wołowiec.

Dzień otwarty zajezdni PopowiceDzień otwarty zajezdni Popowice

Kolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102Na

13 lipca 2017

Dnia 13 lipca 2017 r. odbyliśmy wizytę w MPK Kraków, gdzie wykonywany jest remont naszego zabytkowego tramwaju Konstal 102Na. Podczas wizyty uzgodniono dalszy zakres prac i mamy nieodparte wrażenie, że remont tramwaju zmierza do końca. Mamy nadzieję, że w pierwszej połowie przyszłego roku będziemy się już cieszyć wrocławską stodwójką na wrocławskich torach.

Kolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102NaKolejna wizyta w Krakowie - wieści z remontu wagonu Konstal 102Na

Wakacje na Dabiu

8 lipca 2017

W dniach 8-9 lipca 2017 roku Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczył w festynie pt. "Wakacje na Dąbiu". Zaprezentowaliśmy tam zabytkowego Jelcza M11, Jelcza PR110 oraz Ikarusa 260.

Wakacje na DabiuWakacje na Dabiu

25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech

1 lipca 2017

Dnia 1 lipca 2017 roku odbyliśmy wycieczkę na piąty zlot Ikarusów w Niemczech. W zlocie uczestniczyły 43 pojazdy marki Ikarus, ale dla nas to był pierwszy zlot w Niemczech. Cały czas jesteśmy pod wrażeniem organizacji i stanu utrzymania niemieckich zabytkowych autobusów. Dlatego zdecydowaliśmy się umieścić obszerną relację zdjęciową z tego zlotu na naszej stronie. Bardzo chcielibyśmy, aby zabytkowe autobusy we Wrocławiu wyglądały tak jak tamtejsze pojazdy.

25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech25 lat VGH Hoyerswerda i piąty zlot ikarusów w Niemczech

Zlot i Piknik Jelcza

17 czerwca 2017

Dnia 17 czerwca 2017 roku uczestniczyliśmy w zlocie i pikniku Jelcza, który się odbył w miejscowości Jelcz-Laskowice pod Wrocławiem. Zaprezentowaliśmy tam nasze zabytkowe autobusy marki jelcz czyli Jelcz PR110M, Jelcz M11, Jelcz L11/2 oraz Jelcz M121MB. Oprócz statycznej prezentacji wykonaliśmy kilka przewozów okazjonalnych naszymi autobusami. Autobusy wzbudziły spore zainteresowanie wśród odwiedzających. Mamy nadzieję, że takie wydarzenia będą kontynuowane w przyszłości. Pozdrowienia dla organizatorów.

Zlot i Piknik JelczaZlot i Piknik Jelcza

Przygotowania do zlotu pojazdów Jelcz

6 czerwca 2017

Dzisiaj odbyliśmy wycieczkę do Jelcza, gdzie już 17 czerwca odbędzie się Zlot i Piknik Jelcza. Celem wyjazdu było przygotowanie do zlotu naszego pierwszego nabytku klubowego, czyli Jelcza L11. Jest to jeden z zaledwie kilku jeżdżących autobusów tego typu w Polsce i pomimo ponad trzyletniego postoju autobus zdaje się być w zadowalającej kondycji mechanicznej. Uwieczniliśmy również odpalenie silnika na filmie. Zapraszamy do Jelcza 17 czerwca! Jelcz L11 nie będzie jedynym przez nas prezentowanym autobusem.

Przygotowania do zlotu pojazdów JelczPrzygotowania do zlotu pojazdów Jelcz

Dzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego

1 czerwca 2017

1 czerwca z okazji Dnia Dziecka odbyliśmy specjalny przejazd jednym z naszych zabytkowych autobusów połączony ze zwiedzaniem zabytkowej zajezdni Dąbie. Objazdu dokonał zabytkowy Ikarus 260.32 z 1986 roku, a po drodze odwiedziliśmy m.in. Ołbin, Psie Pole, Kiełczów, Wojnów i Sępolno. Na końcu przejazdu dzieci mogły oglądnąć zabytkową kolekcję autobusów i tramwajów zgromadzoną w jednej z hal na zajezdni Dąbie. Oczywiście wszystko (prawie...) można było dotknąć, sprawdzić, nacisnąć, z czego najmłodsi chętnie skorzystali. W przejeździe wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, za co im szczerze dziękujemy.

Dzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu MiejskiegoDzień dziecka z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego

Kolejna wizyta w Krakowie

25 maja 2017

Niedawno po raz kolejny odwiedziliśmy Kraków, by sprawdzić postęp prac przy naszym wagonie Konstal 102Na #2069 i ustalić dalsze działania. Prezentujemy kilka zdjęć z tej wizyty. Widać, że czynione są postępy zarówno we wnętrzu, jak i z instalacją elektryczną. Montowane są tablice i podzespoły w skrzyniach aparaturowych, wyposażane stanowisko motorniczego, przygotowano już także pulpit zgodny ze stanem początkowym.

Kolejna wizyta w KrakowieKolejna wizyta w Krakowie

Noc Muzeów 2017

20 maja 2017

Kochani! W imieniu całego Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli z nami podczas wczorajszej Nocy Muzeów! Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Już na pierwszym przystanku po wyjeździe z zajezdni trudno było wsiąść do naszego tramwaju, podobnie było przez cały wieczór, aż do zjazdu. Dochodziło do sytuacji, że niektórzy musieli poczekać na następny kurs, bo po prostu nie zmieścili się do wagonu. W autobusach frekwencja była nie mniejsza. To pokazuje, że w naszym mieście jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu atrakcje związane z historycznym taborem komunikacji miejskiej. Dzięki Wam wiemy, że nasz trud nie idzie na marne, a radość z jazdy ENusią czy Jelczem bądź Ikarusem motywuje nas do dalszej, wytężonej pracy! DZIĘKUJEMY! Jeśli chcielibyście się podzielić zdjęciami z Nocy Muzeów 2017 na naszej stronie, to zapraszamy do kontaktu.

Noc Muzeów 2017Noc Muzeów 2017

Manewry na zajezdni Dąbie

13 maja 2017

Dzisiaj odbyły się przygotowania do Nocy Muzeów we Wrocławiu. Z tej okazji dokonaliśmy małego przemeblowania na Zajezdni Dąbie. W tym celu wzięliśmy najstarszego Ikarusa 260 i za jego pomocą przestawiliśmy wagon 1332 na sąsiedni tor, by go udostępnić zwiedzającym. To samo zrobiliśmy z najnowszym nabytkiem klubowym - zabytkowym tramwajem pługiem.

Manewry na zajezdni DąbieManewry na zajezdni Dąbie

Wizyta w Budapeszcie

29 kwietnia 2017

W dniach 28 kwietnia - 30 kwietnia 2017 roku udaliśmy się naszym zabytkowym autobusem na wycieczkę na Węgry. Wycieczka obejmowała takie miasta jak Tatabanya, Gyor i Budapeszt. Autobus spisał się bez zarzutu i wykonał podczas niej kolejny tysiąc kilometrów. Oprócz miast węgierskich podczas przejazdu zwiedziliśmy m.in. zabytkowe tramwaje znajdujące się w zajezdni Krasnany w Bratysławie. Kilka zdjęć z przejazdu prezentujemy poniżej.

Wizyta w BudapeszcieWizyta w Budapeszcie

Otwieramy bramy zajezdni Dąbie

22 kwietnia 2017

Dnia 22 kwietnia 2017 roku uczestniczyliśmy w wydarzeniu "Otwieramy bramy" zajezdni Dąbie we Wrocławiu. Zaprezentowaliśmy tam naszą kolekcję zabytkowych autobusów, które wzbudziły niemałe zainteresowane. Zaprezentowano: Ikarus 260.04 rocznik 1983, Ikarus 260.32 rocznik 1986, Jelcz PR110M rocznik 1987 i Jelcz M121MB rocznik 1996.

Otwieramy bramy zajezdni DąbieOtwieramy bramy zajezdni Dąbie

Konferencja "Rola transportu we współczesnym świecie"

21 kwietnia 2017

W dniach 20-21 kwietnia 2017 r. odbył się IV Wrocławski Przegląd Studenckich Badań Geograficznych pt. Rola transportu we współczesnym świecie. Do panelu eksperckiego konferencji został zaproszony Prezes naszego Klubu, dr Krzysztof Kołodziejczyk, który wygłosił referat pt. Potencjał Wrocławia pod względem zabytków związanych z komunikacją miejską.

Wiosenne porządki w zajezdni przy ul. Legnickiej

9 kwietnia 2017

Odbyła się kolejna akcja sprzątania zabytkowych wagonów tramwajowych znajdujących się w hali zajezdni przy ul. Legnickiej. Prace objęły m.in. tramwaj Linke-Hofmann Standard #1192. Poza tym zamietliśmy podłogi w dużej części hali.

Wiosenne porządki w zajezdni przy ul. LegnickiejWiosenne porządki w zajezdni przy ul. Legnickiej

Dalszy ciąg remontu zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E #5320

5 kwietnia 2017

Dzisiaj przedstawiamy kolejną porcję zdjęć z remontu naszego autobusu. Po rozebraniu konstrukcji okazało się, że korozja poczyniła postępy ponadprzeciętne, dlatego praktycznie wszystko od pasa w dół autobusu musi być odtworzone. Na poniższych zdjęciach zobaczycie postęp prac.

Dalszy ciąg remontu zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E #5320Dalszy ciąg remontu zabytkowego autobusu Ikarus 280.70E #5320

Spotkanie zabytkowym Ikarusem w Czechach

25 marca 2017

W weekend 25-26 marca pojechaliśmy zabytkowym Ikarusem do czeskiej Pragi, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszymi fanami węgierskiej marki Ikarus. Taka wycieczka zabytkowym autobusem to okazja do wymiany doświadczeń oraz wykonania wspólnego przejazdu, podczas którego wykonano wiele zdjęć. Kilka z nich prezentujemy poniżej.

Spotkanie zabytkowym Ikarusem w CzechachSpotkanie zabytkowym Ikarusem w Czechach

Wizyta w Krakowie w sprawie remontu tramwaju

16 marca 2017

W związku z uzyskaniem dotacji od Miejskiego Konserwatora Zabytków część Zarządu Klubu udała się do MPK Kraków S.A. w celu ustalenia zakresu dalszych prac. Do wykonania zostało jeszcze wnętrze i zakończenie prac przy podzespołach elektrycznych. Była to też okazja do sprawdzenia aktualnego stanu tramwaju, co ilustrują zdjęcia.

Wizyta w Krakowie w sprawie remontu tramwajuWizyta w Krakowie w sprawie remontu tramwaju

Siedzenia od Ikarusa

14 marca 2017

Udało nam się pozyskać siedzenia do remontowanego przez nas Ikarusa. Bo jak pewnie nie wszyscy wiedzą, to dotychczas autobus był wyposażony w plastikowe siedzenia z firmy Automet. Po remoncie zostaną zamontowane dermowe siedzenia jak na rysunku, ale oczywiście po oczyszczeniu i regeneracji.

Siedzenia od IkarusaSiedzenia od Ikarusa

Autobus Ikarus udał się na remont kratownicy

3 stycznia 2017

Nasz zabytkowy autobus Ikarus 280 w dniu dzisiejszym pokonał sześćdziesięciokilometrową trasę do warsztatu celem wykonania naprawy głównej nadwozia. Mamy nadzieję, że taki remont - chociaż kosztowny - umożliwi nam bezproblemową eksploatację autobusu przez długie lata.

Autobus Ikarus udał się na remont kratownicyAutobus Ikarus udał się na remont kratownicy

Remont Ikarusa postępuje

14 lutego 2017

Cały czas jesteśmy w trakcie remontu naszego Ikarusa 280. Aktualnie zdejmowana jest podłoga, a także - celem sprawdzenia stanu połączenia członu A z członem B - autobus został rozpięty na dwie części.

Remont Ikarusa postępujeRemont Ikarusa postępuje

Uzyskaliśmy dotację na kolejny etap remonu tramwaju Konstal 102Na

10 marca 2017

Uzyskaliśmy dotację na kolejny etap renowacji zabytkowego tramwaju Konstal 102Na #2069. Dzięki pozyskanym środkom mamy nadzieję, że uda nam się skończyć układ elektryczny pojazdu i wagon będzie w stanie się poruszać o własnych siłach. Remont wagonu będzie kontynuowany przed dotychczasowego wykonawcę, czyli MPK Kraków S.A.