Choose language: [pl] [en]

Heritage trams and buses in Wroclaw - KSTM wykonawcą kolejnego etapu remontu tramwaju Maximum z 1901 r.

KSTM wykonawcą kolejnego etapu remontu tramwaju Maximum z 1901 r.

KSTM wykonawcą kolejnego etapu remontu tramwaju Maximum z 1901 r.

Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia rozstrzygnął konkurs na kontynuację procesu odbudowy tramwaju Maximum z 1901 r., jedynego zachowanego w Polsce i jednego z nielicznych na świecie. Klub dotąd odpowiadał za dwa etapy przywracania wagonowi jego dawnej świetności - w 2018 r. było to odtworzenie skrętnych wózków typu Maximum-Minimum (https://kstm.pl/pl/aktywnosci.html?k=80), zaś w 2019 r. budowa instalacji elektrycznej z podzespołami (m.in. nastawniki i ramy oporowe) wraz z przywróceniem wozowi sprawności (https://kstm.pl/pl/aktywnosci.html?k=105).

Zadanie publiczne w tym roku polegać będzie oczywiście na kontynuacji procesu przywracania do stanu pierwotnego z czasów powstania tego unikalnego wagonu tramwajowego. Prace finansowane z przyznanej dotacji obejmą odtworzenie wyposażenia wnętrza wagonu zgodnie z programem prac konserwatorskich i archiwalną dokumentacją zdjęciową oraz odtworzenie oraz oszklenie okien przedziału pasażerskiego z zastosowaniem szkła bezpiecznego, a także okien świetlika z zastosowaniem szkła odpowiadającego wyglądem stanowi pierwotnemu. Zaplanowano m.in. prace w drewnie - wykonanie podłogi drewnianej, boazerii, podsufitki, mocowań oraz odtworzenie siedzeń pasażerskich (dwie ławki umieszczone będą wzdłuż dłuższych boków klasy; kształt siedziska i oparcia będzie nawiązywał do obrysu

widocznego w ściankach działowych), a także wykonanie i montaż elementów mosiężnych: sześciu kinkietów (wraz z kloszami), umieszczonych w klasie na słupkach międzyokiennych, dwóch lamp na pomostach, umieszczonych w centralnym punkcie sufitu każdego z pomostów, czy dwóch klapek konduktorskich, zamontowanych w drzwiach przesuwnych między klasą i pomostami.

Częścią zadania jest także organizacja wydarzenia edukacyjnego związanego z historią i dziedzictwem wrocławskiej komunikacji zbiorowej. Zaplanowaliśmy je na początek września (5.09.2020 r.) i będzie to czwarta edycja Dnia Otwartego Zajezdni Popowice.

Added: 27 marca 2020