Wybierz język: [pl] [en]

Portret Poloneza – repliki pojazdu Komisji Wypadkowej

Opis Poloneza

Komunikacja miejska to nie tylko autobusy i tramwaje, to także cała flota pojazdów wspomagających – pogotowia techniczne, radiowozy Centrali Ruchu, holowniki, Żurawie wypadkowe, auta dostawcze i osobowe. Komisja Wypadkowa to organ przedsiębiorstwa komunikacyjnego (podlegający najczęściej pod Centralę Ruchu), który zajmuje się rozwiązywaniem zdarzeń awaryjnych (wypadki, kolizje, potrącenia), w których uczestniczą pojazdy przedsiębiorstwa, bądź które wpływają na prawidłowe działanie komunikacji zbiorowej w mieście. Samochody, którymi porusza się komisja, wyposażone są w sygnały uprzywilejowania, a członkowie komisji posiadają odpowiednie uprawnienia do kierowania ruchem.


W latach 90. zmodernizowano flotę Centrali Ruchu MPK Wrocław, zastępując zużyte Fiaty 125p Polonezami, które służyły przez niemal dekadę. Auta koloru czerwonego, bądź bordowego, z pomarańczowym pasem wzdłuż nadwozia wyposażone były w belkę sygnalizacyjną Elektra LZ ze światłami niebieskimi i czerwonymi (czasem żółtymi) oraz w modulator dźwięków Elfir Zura PS-100R, przez który można wygłaszać komunikaty głosowe. Łączność radiową z centralą zapewniały, nowoczesne jak na owe czasy, radiotelefony Radmor 3043/3 produkcji krajowej. Polonezy zostały wyparte przez nowe samochody Daewoo Lanos na początku XXI wieku.

Pojazd w kolekcji Klubu to replika, odbudowana na podstawie archiwalnych zdjęć oraz ustnych przekazów byłych i obecnych pracowników Centrali Ruchu MPK Wrocław. Jest to Polonez Caro 1.6 GLI z 1996 roku w kolorze L46 (ciemny czerwony).


FSO Polonez – samochód osobowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych (FSO) w Warszawie od połowy 1978 do kwietnia 2002 roku. Powstał jako następca Polskiego Fiata 125p. Przez cały okres produkcji samochód przeszedł kilka większych modernizacji. Pod koniec lat 80. zaczęto prace nad nową wersją Poloneza, w połowie 1991 roku rozpoczęto produkcję modelu Caro, w której wprowadzono prawie 270 zmian konstrukcyjnych i stylistycznych.

Wydarzenia, w których brał udział pojazd

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice

19 października 2024

Byliśmy na Dniu Otwartym MPK

25 maja 2024

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice

9 września 2023

Mikołajki na Zajezdni Popowice

3 grudnia 2022

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2022

10 września 2022

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2020

5 września 2020

Pracowity początek października

6 października 2019