Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Europejska Noc Muzeów we Wrocławiu 2019

W tym roku Klub Sympatyków Transportu Miejskiego będzie przewoźnikiem na liniach z okazji Europejskiej Nocy Muzeów we Wrocławiu, która odbędzie się 18 maja 2019 roku. Wszelkie informacje czyli rozkład zabytkowej linii tramwajowej i zabytkowej linii autobusowej oraz pojazdy uczestniczące w tym wydarzeniu znajdziecie na stronie: Europejska Noc Muzeów we Wrocławiu 2019.

Aktualności

 • Photoday na Zajezdni Popowice

  27 kwietnia 2019

  Razem z Wydziałem Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia i Towarzystwem Miłośników Wrocławia zapraszamy w sobotę 27 kwietnia 2019 r. na Photoday na dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Legnickiej 65. Wybrane pojazdy i pomieszczenia będą dla Was dostępne w godzinach 10:00-12:00.
  czytaj więcej
  Dodano: 4 kwietnia 2019

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  31 grudnia 2019

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Ślaska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go od czasu do czasu zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • Wizyta w Woltersdorfie

  18 kwietnia 2019

  Trwają prace przy kolejnym (trzecim) etapie restauracji tramwaju Maximum. Obecnie przygotowujemy dla niego osprzęt elektryczny, m.in. nastawniki i ramy oporowe. Ponieważ nie zachowała się dokumentacja dotycząca pierwotnej instalacji elektrycznej, musimy się wzorować na innych tramwajach. W tym celu 18 kwietnia 2019 r. udaliśmy się do Wolterdorfu pod Berlinem, gdzie eksploatowany jest tramwaj tego samego typu, reprezentujący jednak stan z dwudziestolecia międzywojennego (po modernizacjach). W szczególności byliśmy zainteresowani rozwiązaniem odbieraka prądu (liry), gdyż podobne urządzenie znajdzie się także na dachu wrocławskiego Maximuma. Była to też okazja, by przedyskutować takie sprawy jak piasecznice, latarnie na dachu czy sposób prowadzenia kabli.

  Wizyta w Woltersdorfie
 • Wycieczka na Wegry

  13 kwietnia 2019

  W dniach 12-14 kwietnia 2019 Ikarus 260 pojechał na wycieczkę na Węgry, a konkretnie do miasta Salgotarjan, gdzie uskuteczniliśmy specjalny przejazd w tandemie Ikarus 280 i Ikarus 260 oraz na dwa Ikarusy 260. Przejazd przebiegł bez problemów, a zdjęcia z wydarzenia znajdziecie na stronie phototrans.eu.

  Wycieczka na Wegry
 • Wizyta miłośników komunikacji z Liberca

  31 marca 2019

  W weekend 30-31 marca 2019 r. odwiedzili nas członkowie Boveraclub z Liberca (http://boveraclub.drat.eu/index.php?page=home), organizacji, która - podobnie jak my - zajmuje się zachowaniem i udostępnianiem dla mieszkańców i turystów zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej. W sobotę nasi czescy koledzy zwiedzili zajezdnię przy ul. Legnickiej (pochwaliliśmy się m.in. remontowanym Maximumem) i odbyli dłuższy przejazd Ikarusem. Natomiast w niedzielę miał miejsce przejazd eNką #1332, na koniec której odbył się pokaz wybranych pojazdów przed halą zajezdni Popowice. Wizyta była okazją do rozmów na temat przyszłej dalszej współpracy, o czym w niedalekiej przyszłości (mamy nadzieję) będziemy informować.

  Wizyta miłośników komunikacji z Liberca
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia