Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Wrocławskie Linie Turystyczne

W 2021 roku znacząco poszerzamy ofertę wrocławskich linii turystycznych obsługiwanych zabytkowym taborem. Do dotychczas jeżdżących tramwajów, czyli Zabytkowej Linii Tramwajowej, dołączają nasze historyczne autobusy, które będą kursować na Zabytkowej Linii Autobusowej. Tramwaje wyjadą na tory w każdą sobotę i niedzielę do 12 września, zaś autobusy będą jeździły w piątki i niedziele do końca sierpnia. Autobusy w piątki będą odpowiedzialne za dowóz i odwóz do i z Centrum Historii Zajezdnia, gdzie będą odbywały się pokazy kina plenerowego, a w niedziele będą kursować na linii łączącej Zajezdnię Popowice, Centrum Historii Zajezdnia, Skytower, centrum miasta i Hydropolis. Tramwaje zaś tradycyjnie kursują na trasie Opera – Czasoprzestrzeń (d. Zajezdnia Dąbie), na trasie powrotnej zahaczając o Ołbin i wyspę Piasek. Zapraszamy na pokład naszych tramwajów i autobusów! W tym roku w ramach promocji przejazd autobusami zabytkowymi będzie bezpłatny, a w tramwajach obowiązuje taryfa miejska (bilet jednorazowy na Zabytkową Linię Tramwajową można także kupić u konduktora).

Więcej informacji tutaj!

Aktualności

 • Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021

  18 września 2021

  Jak co roku zapraszamy na Dzień Otwarty Zajezdni Popowice, a w zasadzie na Dni Otwarte, gdyż w tym roku wydarzenie obejmie cały weekend. Impreza w 2021 r. odbędzie się nieco później niż zwykle, bo dopiero w trzeci weekend września (18-19.09.2021 r.), ale zestaw atrakcji będzie niemniejszy, a być może nawet większy niż w poprzednich latach. Zapraszamy w godzinach 10:00-17:00 na największą na Dolnym Śląsku imprezę poświęconą zabytkowym pojazdom komunikacji zbiorowej!
  czytaj więcej
  Dodano: 1 lipca 2021

 • Oprowadzanie po Zajezdni Popowice

  25 lipca 2021

  Wrocławskie Linie Turystyczne to nie tylko atrakcyjny sposób, by przemieszczać się pomiędzy najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Wrocławia. Linie można wykorzystać także, by dojechać na Zajezdnię Popowice, która w wybrane dni sezonu turystycznego (27.06., 25.07. i 1.08.2021 r.) będzie udostępniana o zwiedzania z przewodnikiem. Wszyscy, którzy dojadą na zajezdnię autobusami kursującymi regularnie na Zabytkowej Linii Tramwajowej oraz kursami zjazdowymi Zabytkowej Linii Tramwajowej, będą mogli liczyć na spacer po historycznej zajezdni z 1901 r.
  czytaj więcej
  Dodano: 19 czerwca 2021

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  1 stycznia 2022

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Śląska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go znów zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • Remont Fredrusia – kończymy oblachowanie

  9 czerwca 2021

  Oblachowanie zabytkowego autobusu Fredruś już jest na ukończeniu, brakuje jeszcze tłoczonych profili nadkola ale lada dzień się powinny pojawić. Prezentujemy kilka zdjęć z obecnego zaawansowania prac.

  Remont Fredrusia – kończymy oblachowanie
 • Manewry na Zajezdni Popowice

  15 maja 2021

  W sobotę 15 maja 2021 roku odbyliśmy manewry związane z przestawianiem autobusów i tramwajów. Nieco przypadkowo zbiegły się one w czasie w tegoroczną Nocą Muzeów. Ponieważ w tym roku odbywała się zdalnie, nie zapewnialiśmy jej obsługi komunikacyjnej (jak do 2019 r.). Na plac przed Zajezdnią Popowice wyjechały: - Jelcz 043 - Jelcz 080 - Jelcz PR110M - Jelcz PR110M - Jelcz M11 - Jelcz M121MB - Ikarus 260.43 - Ikarus 260.32 - Ikarus 280.17 - Ikarus 280.70E - Konstal N - Konstal 4N - Konstal 102Na - Konstal 105Na - replika Komisji Wypadkowej - replika Pogotowia Technicznego Zamieszczamy kilka zdjęć z tych manewrów.

  Manewry na Zajezdni Popowice
 • Remont przyczepy autobusowej Jelcz P-080, stan na 14 maja 2021 r.

  14 maja 2021

  Przedstawiamy porcję zdjęć z remontu przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080 z 1980 r. Jak dotąd udało się m.in. położyć blachy oraz narożniki przednie. Przygotowywane są schody i obicia drzwi. Dalszym etapem prac będzie montaż klap i podłogi. Mamy nadzieję, że już za miesiąc będziemy prowadzić pierwsze próby jezdne tego pojazdu.

  Remont przyczepy autobusowej Jelcz P-080, stan na 14 maja 2021 r.
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia