Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Kończymy obsługę Linii Turystycznej w Poznaniu

  27 września 2020

  Zostały już tylko dwa weekendy obsługi Linii Turystycznej 100 w Poznaniu przez nasze pojazdy. 19 września na ulice Poznania po raz ostatni wyjedzie Ikarus 280.17, a 27 września po raz ostatni Jelcz M11. Z tej okazji 19 września planujemy małą niespodziankę.
  czytaj więcej
  Dodano: 17 września 2020

Nasze działania

 • Kolejne dobre wieści w zakresie remontu zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej

  16 września 2020

  Pierwsza połowa września była dobrym okresem dla zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej we Wrocławiu. Po pierwsze, rozpoczął się remont kultowego autobusu "Fredruś" (Jelcz 272 MEX) - obecnie nadwozie i podwozie są rozdzielone, co pozwoli na pełną ocenę stanu poszczególnych podzespołów i remont ramy autobusu. Postępy prac można było zobaczyć podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice 5 września. Po drugie, postępuje odbudowa wnętrza tramwaju Maximum - obecnie stolarze skupiają się na ścianach między pomostami i klasą oraz wykończeniu wnętrza świetlika. Wagon Maximum także był prezentowany podczas Dnia Otwartego. Oba działania są finansowane na zasadzie powierzenia przez Gminę Wrocław w ramach konkursów organizowanych przez Wydział Partycypacji Społecznej. Po trzecie, 15 września Klub uzyskał wsparcie w ramach konkursu Miejskiego Konserwatora Zabytków, która pozwoli zakończyć remont należącego do naszego stowarzyszenia autobusu Jelcz 080 z 1980 r. Prace obejmą odtworzenie wnętrza oraz naprawę wybranych podzespołów. Dzięki temu autobus pod koniec roku uzyska pełną sprawność. Prezentujemy kilka zdjęć ukazujących postęp prac przy tramwaju Maximum i "Fredrusiu".

  Kolejne dobre wieści w zakresie remontu zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej
 • Odbiór drugiego etapu remontu Jelcza 080

  10 września 2020

  W czwartkowy poranek 10 września 2020 r. odbył się odbiór drugiego etapu prac restauratorskich i konserwatorskich przy zabytkowym autobusie Jelcz 080 z 1980 r. Komisja z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków odebrała prace bez uwag. Prace polegały przede wszystkim na usprawnieniu układu napędowego i odtworzeniu relatywnie nieskomplikowanej instalacji elektrycznej w zakresie koniecznym do uruchomienia pojazdu. Ze względu na ograniczone fundusze wykonane zostały tylko niezbędne prace, które objęły wyłącznie podzespoły wymagające napraw i regeneracji, natomiast zrezygnowano z remontu kapitalnego wszystkich podzespołów i elementów wyposażenia, co być może - w zależności od potrzeb - zrealizujemy w przyszłości. Działania były wspierane przez Gminę Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach pierwszej w 2020 r. edycji otwartego konkursu ofert na realizację działań w zakresie ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego we Wrocławiu. Był to drugi etap remontu - pierwszy miał miejsce w 2019 r. i był realizowany dzięki dotacji z tego samego źródła. Autobus Jelcz 080 był już prezentowany podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice 5 września 2020 r. Obecnie do wykonania pozostaje odbudowa wnętrza i kilka napraw wynikających z przeglądu podzespołów w etapie drugim.

  Odbiór drugiego etapu remontu Jelcza 080
 • Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2020

  5 września 2020

  Za nami kolejny już Dzień Otwarty Zajezdni Popowice, w tym roku w ramach serii wydarzeń "WroTram - przez wrocławskich ulic sto". Dziękujemy za tłumne przybycie! Dzięki temu wiemy, że nasza praca przy zabytkach transportu ma sens i jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do pracy! Podczas imprezy można było zobaczyć premierowo nasze nowe pojazdy, czyli Ikarus 280.70E oraz replikę autobusowego pogotowia technicznego na bazie samochodu Lublin II. Do tego zaprezentowano autobus Jelcz 080 po remoncie blacharskim i naprawie mechanicznej. Dołączamy zdjęcia Łukasza Kuczewskiego, Michała Kowalskiego i Michała Kwietniaka.

  Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2020
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia