Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Zabytkowa Linia Tramwajowa

W tym roku, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji i Towarzystwem Miłośników Wrocławia, obsługujemy Zabytkową Linię Tramwajową we Wrocławiu. Jeśli chcecie nas odwiedzić, to zapraszamy na trasy A i B prowadzące z przystanku Opera na pl. Teatralnym do Hali Stulecia i z powrotem. Wykonujemy 6 kursów od godziny 12 do godziny 18.

Więcej informacji tutaj!

Aktualności

 • Jazz Tramwaj w sezonie letnim 2019

  31 sierpnia 2019

  Podobnie jak w ubiegłym roku także w sezonie letnim 2019 zapraszamy na kursy Jazz Tramwaju. Wrocławianie znów mieli okazję przejechania się zabytkowym tramwajem (wagon Konstal N z około 1949 r., wagon Konstal 4N1 z 1960 r. lub wagon przegubowy Konstal 102Na z 1972 r.) w towarzystwie muzyków grających na żywo zarówno standardy jazzowe (i swingowe), jak i własne kompozycje. W ten sposób muzyka w dosłownym znaczeniu tego słowa zagości na ulicach Wrocławia. Każdy będzie mógł wsiąść do tramwaju i odbyć niezapomnianą podróż zabytkowym pojazdem w unikalnej atmosferze muzyki na żywo. Zapraszamy w soboty 15.06.2019, 29.06.2019, 3.08.2019, 17.08.2019, 31.08.2019, a także we wtorki 2.07.2019 i 30.07.2019, kiedy tramwaje wyruszą na trasę w ramach Vertigo Summer Jazz Festival.
  czytaj więcej
  Dodano: 13 maja 2019

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  31 grudnia 2019

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Ślaska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go od czasu do czasu zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • Parada z okazji Dnia Wolności

  2 czerwca 2019

  Podobnie jak w ubiegłym roku na zaproszenie Biura Prezydenta Wrocławia Klub Sympatyków Transportu Miejskiego uczestniczył w paradzie z okazji Dnia Wolności. Tym razem jednak przejazd nie zaczął się na pl. Solnym, ale przy Centrum Historii "Zajezdnia" przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie odbywał się z tej okazji piknik. Trasa parady wiodła przez ul. Klecińską, Strzegomską, a jej celem było rondo, które nosi nazwę 4 Czerwca 1989 roku. Oprócz dwóch naszych autobusów (Jelcz M11 i Jelcz M121MB) w paradzie uczestniczył Jelcz 043 z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie oraz honda, którą po Waszyngtonie jeździł prof. Zbigniew Brzeziński.

  Parada z okazji Dnia Wolności
 • Postępy prac przy wagonie Maximum

  24 maja 2019

  Klub Sympatyków Transportu Miejskiego realizuje kolejny etap odbudowy wagonu typu Maximum z 1901 r. Prace skupiają się na odtworzeniu instalacji elektrycznej, która - z powodu niezachowania oryginalnej dokumentacji elektrycznej - będzie bazować na wagonie typu N. Używane przez nas podzespoły pochodzą bądź ze zbiorów naszego stowarzyszenia lub wykonawcy, firmy Polmat, bądź są pozyskiwane z innych miast, a część elementów jest dorabiana na wzór części wypożyczonych z Woltersdorfu pod Berlinem, gdzie tramwaj dokładnie tego typu jest użytkowany. Jak dotąd przeprowadzono remont generalny ram oporowych, pokryto dach finalną warstwą farby elektroizolacyjnej, na dachu wykonano stelaż na ramy oporowe i odbierak prądu. Obecnie regenerowane są nastawniki (poszukujemy m.in. właściwego wałka nawrotnika) i odlewane są części podstawy odbieraka prądu, który przyjmie postać liry. Udało się skompletować też inne elementy, m.in. izolatory, wkładka grafitowa odbieraka prądu, przełączniki, obudowy bezpieczników. Odbyło się też szereg spotkań, na których ustalaliśmy sposób poprowadzenia kabli w wagonie, co z racji braku dokumentacji nie zawsze jest tak oczywiste.

  Postępy prac przy wagonie Maximum
 • Obsłużyliśmy Noc Muzeów we Wrocławiu

  18 maja 2019

  18 maja 2019 roku nasze zabytkowe tramwaje i autobusy obsługiwały Noc Muzeów we Wrocławiu. Wykonywaliśmy przewozy na linii tramwajowej M1 i linii autobusowej M2. Na linię M1 wysłaliśmy wagony Konstal N #1332 i Konstal 102Na #2069, a na linię M2 pojechały autobusy marki Ikarus (#3932, #3935) i Jelcz (#003, #110). Podróż przebiegła bez zakłóceń i mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku z jeszcze bardziej różnorodnym taborem i dużą frekwencją.

  Obsłużyliśmy Noc Muzeów we Wrocławiu
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia