Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Zebranie KSTM

  12 grudnia 2019

  W czwartek 12 grudnia 2019 r. zapraszamy na zebranie naszego stowarzyszenia. Zaczynamy o godz. 18:00 na zajezdni przy ul. Legnickiej 65, w jednym z naszych tramwajów.
  czytaj więcej
  Dodano: 2 grudnia 2019

 • Mikołajkowy Jazz Tramwaj

  7 grudnia 2019

  Razem z klubem jazzowym Vertigo zapraszamy na kolejną edycję Jazz Tramwaju, tym razem z okazji Mikołajek. Tramwaj Konstal 102Na #2069 będzie kursował w dniu 7.12.2019 r. na trasie Opera - Hala Stulecia w godz. 16:00-18:00. Na pokładzie będzie można posłuchać muzyki jazzowej na żywo.
  czytaj więcej
  Dodano: 21 listopada 2019

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  31 grudnia 2019

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Ślaska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go od czasu do czasu zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • Zakończenie pierwszego etapu restauracji autobusu Jelcz 080

  30 listopada 2019

  Zadanie publiczne, wspierane finansowo przez Gminę Wrocław (www.wroclaw.pl), docelowo polegać będzie na kompleksowym odnowieniu wpisanego do rejestru zabytków (numer rejestru zabytków B/2514/1-2) zespołu pojazdów, składającego się z autobusu socjalnego Jelcz 080 i dedykowanej mu przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080. Oba pojazdy pochodzą z 1980 r. i stanowią unikatowy zestaw, jedyny taki zachowany w Polsce (a tym samym na świecie). Autobus Jelcz 080 to jeden z zaledwie kilku w Polsce egzemplarzy przeznaczonych do zachowania, do tego najstarszy z nich. Ponadto, jest to jedyny zachowany egzemplarz tej serii w wersji z silnikiem typu S-359, a także jedyny, który ma kilka charakterystycznych detali typowych dla pojazdów tej serii wyprodukowanych przed 1981 r. Jeśli chodzi o przyczepę, jest to jedyny istniejący pojazd tej serii i jeden z zaledwie trzech, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Remont obu pojazdów przyczyni się do zachowania przykładów polskiej myśli technicznej z przełomu lat 70. i 80. XX w. W niniejszym, pierwszym etapie kompleksowej restauracji całego zespołu pojazdów rozpoczęto prace przy autobusie Jelcz 080, polegające na remoncie jego konstrukcji (ramy i kratownicy) oraz poszycia zewnętrznego, natomiast prace przy przyczepie P-080 zostaną rozpoczęte w przyszłości. Odnowienie autobusu w ramach pierwszego etapu polegało na rozebraniu go do samego szkieletu nadwozia, remoncie konstrukcji (usunięcie ognisk korozji, zabezpieczenie antykorozyjne) i następnie wykonaniu poszycia wraz z zabezpieczeniem antykorozyjnym i lakierowaniem. Dokonano wymiany skorodowanych elementów kratownicy i blach poszycia. Były to niezbędne kroki w celu realizacji docelowej pełnej odbudowy pojazdu. Po wykonaniu tych prac oraz po lakierowaniu w przyszłości nastąpi usprawnienie układu napędowego, odtworzenie relatywnie nieskomplikowanej instalacji elektrycznej oraz wnętrza. Docelowo autobus ma reprezentować stan i wyglądać identycznie jak jeden z prototypów z 1980 r., który jeździł wraz z przyczepą osobową typu Jelcz P-080, dzięki czemu będzie możliwe odtworzenie w całości tego unikatowego zestawu.

  Zakończenie pierwszego etapu restauracji autobusu Jelcz 080
 • Nastawniki w wagonie Maximum

  19 listopada 2019

  W odbudowywanym przez Klub Sympatyków Transportu Miejskiego na zlecenie Gminy Wrocław wagonie Maximum z 1901 r. pojawiły się już nastawniki. Kończą się prace przy układzie hamulca ręcznego i powstaje odbierak prądu w formie liry. Prawie gotowe są też piasecznice i jednocześnie trwają prace przy latarniach, które znajdą się na dachu tramwaju. Znaczy to, że wielkimi krokami zbliżamy się to uruchomienia elektrycznego wagonu. Nie możemy się już doczekać!

  Nastawniki w wagonie Maximum
 • Przejazd Ikarusem na zakończenie sezonu

  26 października 2019

  W sobotę 26 października zakończyliśmy sezon 2019 z naszymi autobusami. Urządziliśmy przejazd specjalny przegubowym Ikarusem na trasie: Wrocław - Świdnica - Wałbrzych - Mezimesti - Broumov - Bozanov - Sonov - Mezimesti - Tłumaczów - Radków - Karłów - Duszniki-Zdrój - Lewin Kłodzki - Kudowa-Zdrój - Nachod - Wałbrzych - Wrocław. Impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem (ponad 50 osób), a doskonała pogoda pozwoliła na wykonanie wielu ciekawych zdjęć. Ikarus wzbudzał dość duże zainteresowanie w wioskach okolic Broumova, a także w Górach Stołowych.

  Przejazd Ikarusem na zakończenie sezonu
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia