Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2020

  5 września 2020

  Klub Sympatyków Transportu Miejskiego, dysponując kilkunastoma zabytkowymi tramwajami i autobusami z okresu od 1901 r. aż po 1996 r., nie mógł inaczej wpisać się w hasło tegorocznych Europejskiej Dni Dziedzictwa ("Moja droga") jak poprzez pokazanie, w jaki sposób zmieniały się środki transportu, którymi wyruszaliśmy w drogę do pracy, szkoły czy na wakacje. Dzień Otwarty Zajezdni Popowice zaplanowano na sobotę 5 września 2020 r. w godzinach 10-16.
  czytaj więcej
  Dodano: 5 lipca 2020

 • Zabytkowa Linia Tramwajowa w sezonie 2020 nie kursuje

  31 sierpnia 2020

  Informujemy, że w 2020 r. ze względu na sytuację epidemiologiczną i uwarunkowana finansowe Zabytkowa Linia Tramwajowa nie będzie kursowała. Zabytkowe tramwaje będzie można zobaczyć i przejechać się nimi podczas organizowanych przez nas wydarzeń (już teraz zapraszamy na Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 5 września 2020 r.). Zapraszamy też do wynajmowania historycznych pojazdów komunikacji miejskiej, zarówno tramwajów, jak i autobusów (szczegóły na stronie: https://kstm.pl/pl/wynajem.html).
  czytaj więcej
  Dodano: 5 lipca 2020

Nasze działania

 • Postępy przy odtwarzaniu wnętrza tramwaju Maximum

  3 lipca 2020

  Wnętrze tramwaju Maximum z 1901 r. zaczyna nabierać barw! W ostatnim czasie pojawiły się dwubarwne deseczki na ławkach, podsufitka zyskała ostateczną barwę, zamontowano grzejniki wraz z ekranami, które ukierunkują przepływ ciepła. Przygotowano też trapezowate w przekroju listewki na podłogę oraz oczyszczono ramki okienek świetlika do pokrycia lakierem. Przypominamy, że prace realizujemy razem z firmą Polmat Artur Matkowski dzięki dotacji Gminy Wrocław.

  Postępy przy odtwarzaniu wnętrza tramwaju Maximum
 • Wieści z remontu Ikarusa

  19 czerwca 2020

  Ciągle jest kontynuowany remont klubowego Ikarusa. Przypomnijmy, że jest to ostatni jeżdżący Ikarus 280 z MPK Wrocław o numerze 5320. Aktualnie odbudowywane jest tylne nadkole i mocowanie przegubu. Korozja zrobiła niestety swoje i konstrukcja jest praktycznie odbudowywana od zera.

  Wieści z remontu Ikarusa
 • Tramwaj Maximum - powstaje wnętrze i nocne jazdy próbne

  6 czerwca 2020

  Maj był miesiącem intensywnych prac przy wnętrzu tramwaju Maximum z 1901 r., którego odbudową zajmuje się Klub. Z jednej strony chodzi o otworzenie pierwotnego wyglądu, czemu służy analiza archiwalnych fotografii, niestety pochodzących raczej z dwudziestolecia międzywojennego, a nie z samego początku eksploatacji wagonu. Z drugiej strony - ważne jest, by wszystko było bezpieczne i funkcjonalne. Jak na razie pojawiły się już ławki, ale poszczególne deseczki są na razie przymierzone. Właściwy montaż nastąpi dopiero po lakierowaniu, które będzie przebiegać w dwóch odcieniach. Wewnątrz ławek zamontowane będą piasecznice i grzejniki. Przykręcono już też podsufitkę, która zostanie pomalowana na kremowo. Najnowszy element to szyby w ścianach bocznych, a także szybki w okienkach świetlika. Dzięki temu, że wagon jest już częściowo zaszklony, możliwe stały się jazdy próbne. Wagon uzyskał warunkowe dopuszczenie do ruchu bez prawa przewozu pasażerów i w nocy 4/5 i 5/6 czerwca po raz pierwszy od około pół wieku wyjechał na ulice Wrocławia. Udaliśmy się na Pilczyce i Kozanów. Jazdy próbne przebiegły bez zarzutu, co pozwala nam spokojnie kontynuować prace. Prace wykonywała firma Polmat za co serdecznie dziękujemy.

  Tramwaj Maximum - powstaje wnętrze i nocne jazdy próbne
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia