Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Głosowanie na nazwę zabytkowego tramwaju

  20 grudnia 2018

  Gmina Wrocław ogłosiła konkurs na nazwę zabytkowego tramwaju, który obecnie jest remontowany pod kierunkiem naszego stowarzyszenia. Zapraszamy do oddania swojego głosu: https://www.wroclaw.pl/rozmawia/maximum-czy-max-berg-wybierz-imie-dla-tramwaju-glosujemy
  czytaj więcej
  Dodano: 14 grudnia 2018

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  31 grudnia 2018

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Ślaska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go od czasu do czasu zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • Konstal N #1332 w użytkowaniu KSTM

  7 grudnia 2018

  Z początkiem grudnia 2018 r. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego stał się użytkownikiem wagonu zabytkowego Konstal N o numerze taborowym 1332, należącego do Gminy Wrocław. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Biura ds. Partycypacji Społecznej. W efekcie wagon, który od dobrych kilku lat nie jeździł i pozostawał niesprawny, być może jeszcze w tym roku lub na początku następnego wyjedzie na wrocławskie tory. Tramwaj Konstal N o numerze taborowym 1332 to wagon dwuosiowy, silnikowy, pasażerski, obecnie jednokierunkowych, ale pierwotnie dwukierunkowy i dwustronny. Wyprodukowano go w 1949 r. i przeznaczono pierwotnie dla Warszawy. Trafił do Wrocławia wraz z partią innych wagonów tego typu w latach 1964–1969 (było to 57 wozów silnikowych i 105 doczepnych). W latach 90. XX w. (głównie w 1993 r.) został odrestaurowany przez Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej na uroczystości 100-lecia tramwajów elektrycznych. Przywrócono mu wówczas wygląd zewnętrzny ze schyłkowego okresu eksploatacji tego typu tramwajów (lata 80. XX w.). Wnętrzu nadano z kolei cechy historyczne nawiązujące do stanu wagonu sprzed modernizacji. Na początku XXI w. był przez kilka lat wykorzystywany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia na Zabytkowej Linii Tramwajowej jako pojazd zastępczy. Od około 8 lat był odstawiony i nie wyjeżdżał na miasto. Tramwaj jest w dość dobrym stanie, zwłaszcza pod względem estetycznym. Nie jest jednak w pełni sprawny technicznie, wymaga naprawy przetwornicy oraz przeglądu nastawnika, hamulca ręcznego i hamulców szynowych. Powłoka lakiernicza jest w dobrym stanie, choć zauważalne są ogniska korozji, liczniejsze w pobliżu okien i drzwi oraz na dachu. Dach nie jest w pełni szczelny, czego efektem jest łuszczenie się farby na suficie. Brakuje m.in. akumulatorów, wycieraczki, czaszy dzwonka zewnętrznego, przerywacza kierunkowskazów. W najbliższym czasie wagon będzie uprawniany i dokonany zostanie przegląd wszystkich podzespołów. Braki zostaną uzupełnione w oparciu o zasoby Klubu, a w przyszłym roku planujemy odświeżenie powłok lakierniczych i prace przy podwoziu.

  Konstal N #1332 w użytkowaniu KSTM
 • Mikołajkowy Konstal 102Na

  6 grudnia 2018

  Święty Mikołaj wymienił sanie na Konstala 102Na #2069. W Mikołajki gościliśmy na pokładzie naszego tramwaju dzieci wybrane przez Dom dla Bezdomnych Kobiet, Matek z Dziećmi i Kobiet w Ciąży Stowarzyszenia Pomocy Akson oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Mikołaj śpiewał z dziećmi piosenki, rozdawał słodkości, opowiadał o tym, jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską oraz - co najważniejsze - wręczył wszystkim prezenty.

  Mikołajkowy Konstal 102Na
 • Sprzątanie zabytkowych tramwajów na Zajezdni Popowice

  10 listopada 2018

  10 listopada 2018 r. odbyło się sprzątanie zabytkowych tramwajów, które na przełomie lipca i sierpnia tego roku zostały przeniesione pod dach, a wcześniej stały "pod chmurką" na terenie zajezdni tramwajowej Popowice przy ul. Legnickiej. W akcie uczestniczyli członkowie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego oraz inne osoby, które zechciały nam pomóc. Serdecznie dziękujemy! Przez kilka godzin udało nam się posprzątać kilkanaście zabytkowych, choć niestety bardzo zrujnowanych, tramwajów typu Linke-Hofmann Standard z lat 1925-1929 oraz Konstal N z lat 50. XX w. Zapełniliśmy cały kontener, a nawet trochę go było mało. Z wagonów usunęliśmy przede wszystkim dużo liści i gałęzi, ale też zwyczajne śmieci, które - w różnych okolicznościach - przez lata do nich trafiły. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli!

  Sprzątanie zabytkowych tramwajów na Zajezdni Popowice
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia