Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Zebranie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego

  30 września 2021

  Serdecznie zapraszamy na kolejne zebranie naszego stowarzyszenia, które odbędzie się w czwartek 30 września o godz. 18:00 na Zajezdni Popowice (w jednym z klubowych tramwajów). Będzie to okazja, by podsumować kończące się remonty historycznych pojazdów komunikacji miejskiej, zaplanować kolejne, a także dokonać oceny tegorocznych Wrocławskich Linii Turystycznych i Dni Otwartych Zajezdni Popowice.
  czytaj więcej
  Dodano: 18 września 2021

 • Dni Otwarte Zajezdni Popowice 2021

  19 września 2021

  Jak co roku zapraszamy na Dzień Otwarty Zajezdni Popowice, a w zasadzie na Dni Otwarte, gdyż w tym roku wydarzenie obejmie cały weekend. Impreza w 2021 r. odbędzie się nieco później niż zwykle, bo dopiero w trzeci weekend września (18-19.09.2021 r.), ale zestaw atrakcji będzie niemniejszy, a być może nawet większy niż w poprzednich latach. Zapraszamy w godzinach 10:00-17:00 na największą na Dolnym Śląsku imprezę poświęconą zabytkowym pojazdom komunikacji zbiorowej!
  czytaj więcej
  Dodano: 1 lipca 2021

 • Zbieramy na remont naszego Ikarusa!

  1 stycznia 2022

  Trzydzieści trzy lata Ikarusów na naszych drogach to trwały element historii Wrocławia. Posiadając ostatniego Ikarusa jeżdżącego po stolicy Dolnego Śląska, chcemy go wyremontować i sprawić, by można byłoby go znów zobaczyć na ulicach.
  czytaj więcej
  Dodano: 7 grudnia 2016

Nasze działania

 • 10. Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej

  5 września 2021

  Nasi członkowie uczestniczyli w 10. Ogólnopolskim Zjeździe Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej, który tym razem został zorganizowany przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Przez trzy dni delegaci z wielu miast (m.in. Chorzowa, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Lublina, oczywiście Łodzi, Poznania, Szczecina, Torunia, Warszawy, no i my z Wrocławia) dyskutowali i wymieniali doświadczenia związane z prowadzeniem stowarzyszeń oraz współpracą z przewoźnikami, organami samorządowymi, urzędami konserwatorskimi, a także dzielili się pomysłami, jak pozyskiwać fundusze na renowację i utrzymanie zabytkowego taboru. Rozwiązań i pomysłów jest co najmniej tyle ile stowarzyszeń. Program zjazdu był bardzo bogaty, gdyż Klub Miłośników Starych Tramwajów pokazał nam nie tylko swoją zajezdnię "Brus", ale także szereg obiektów MPK Łódź (zajezdnię Telefoniczna - jedną z największych w Polsce oraz Zakład Techniki). Największą atrakcją była chyba wizyta na budowie kolejowego tunelu średnicowego pod Łodzią. Po Łodzi przemieszczaliśmy się zabytkowymi tramwajami i autobusami (jednym z nich był klubowy Jelcz M121MB, który na sezon letni został wynajęty do Łodzi). Prezes Zarządu KSTM, Krzysztof Kołodziejczyk, drugiego dnia zlotu wystąpił z prezentacją na temat źródeł finansowania remontów zabytków komunikacji zbiorowej we Wrocławiu i tego, jak wrocławskie doświadczenia można by wykorzystać w innych miastach. Była mowa m.in. o wpisie do rejestru zabytków (i wynikających z tego konsekwencjach) oraz o dotacjach konserwatorskich. Dla nas zlot był okazją do porównania naszej działalności z tym, co dzieje się w innych miastach. Ostatnie lata to rzeczywiście znaczne środki na remonty zabytkowych pojazdów - zarówno klubowych, jak i gminnych. Z drugiej strony Zajezdnia Popowice jest udostępniana tylko okazjonalnie, gdyż jej stan poważnie utrudnia przygotowanie atrakcyjnej i bezpiecznej dla zwiedzających wystawy pojazdów. KSTM też musi w większym stopniu zająć się zadaniami "miękkimi", m.in. wydawnictwami - tu wypadamy dość blado chociażby na tle Łodzi. Niestety czas zaangażowany w remonty pojazdów dość poważnie ogranicza inne kierunki rozwoju Klubu.

  10. Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej
 • Odbiór konserwatorski przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080

  26 sierpnia 2021

  W czwartkowe popołudnie 26 sierpnia 2021 r. odbył się odbiór konserwatorski kompleksowych prac remontowych przy przyczepie pasażerskiej Jelcz P-080. Komisja złożona z pracowników Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu nie miała uwag do przeprowadzonych robót, które zakończyły się szybciej niż planowano. Przyczepa stanowi zestaw z dedykowanym jej autobusem Jelcz 080. Oba pojazdy pochodzą z 1980 r. i stanowią unikatowy zestaw, jedyny taki zachowany w Polsce (a tym samym na świecie). Przyczepa to bowiem jedyny istniejący pojazd tej serii i jeden z zaledwie kilku, jakie kiedykolwiek powstały. Przedmiotowa przyczepa Jelcz P-080 powstała jako jeden z prototypów, przeznaczonych do ciągnięcia przez produkowane wówczas autobusy Jelcz 080. Seryjna produkcja przyczep nigdy nie została jednak uruchomiona, co jeszcze bardziej podkreśla unikatowość egzemplarza będącego w posiadaniu Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. Przyczepa przez szereg lat nie była użytkowana zgodnie z przeznaczeniem. Początkowo, po podwyższeniu części dachu, służyła jako jako mobilny ambulans RGS, najczęściej jednak stojąc przy jelczańskiej przychodni. Potem służyła z reguły jako zaplecze socjalne na budowach, zaś w czasie przed przejęciem przez Klub stała bezużyteczna, co bardzo źle wpłynęło na jej stan techniczny, który należało określić jako bardzo zły. Obecnie, dzięki dotacji Miejskiego Konserwatora Zabytków, odzyskała swój stan z czasów jazd próbnych jako prototyp.

  Odbiór konserwatorski przyczepy pasażerskiej Jelcz P-080
 • Kursujemy na Wrocławskich Liniach Turystycznych

  15 sierpnia 2021

  Jesteśmy po półmetku kursowania Wrocławskich Linii Turystycznych, czyli sezonowych linii obsługiwanych taborem zabytkowym. Wrocławskie Linie Turystyczne kursują w następującym harmonogramie:

  • każdy piątek do 27 sierpnia 2021 r. kursuje autobus linii ZLA łączącej Kazimierza Wielkiego z Centrum Historii Zajezdnia,
  • każdą sobotę do 11 września 2021 r. kursuje tramwaj ZLT na trasie Opera – Czasoprzestrzeń (dawna Zajezdnia Dąbie),
  • każdą niedzielę do 29 września 2021 r. kursuje autobus ZLA na trasie Hydropolis – Arkady – Centrum Historii Zajezdnia – Zajezdnia Popowice,
  • każdą niedzielę do 12 września 2021 r. kursuje tramwaj ZLT na trasie Opera – Czasoprzestrzeń (dawna Zajezdnia Dąbie).
  Jest to wyjątkowa okazja, by się przejechać zabytkowymi pojazdami Klubu po ulicach Wrocławia. Zapraszamy.

  Kursujemy na Wrocławskich Liniach Turystycznych
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia