Wybierz język: [pl] [en]

Witaj na oficjalnej stronie Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego!

Klub Sympatyków Transportu Miejskiego powstał jako niezależna inicjatywa osób związanych ze środowiskiem wrocławskich miłośników komunikacji, a także innych osób żywo zainteresowanych tematyką transportu publicznego. Głównymi celami, jakie sobie wyznaczyliśmy, jest pozyskiwanie i zachowywanie jako zabytków wycofywanych pojazdów komunikacji publicznej, zbieranie eksponatów oraz innych pamiątek związanych z transportem zbiorowym, a także odkrywanie jego historii wraz z dokumentowaniem bieżących wydarzeń.

Aktualności

 • Dzień Jelcza na Zajezdni Popowice

  19 grudnia 2020

  W sobotę 19 grudnia 2020 r. zapraszamy na Dzień Jelcza na Zajezdni Popowice, który odbędzie się w formie zdalnej (transmisja w Internecie). Wydarzenie organizowane jest w związku z remontem autobusu "Fredruś" i zakończeniem restauracji klubowego autobusu Jelcz 080.
  czytaj więcej
  Dodano: 24 listopada 2020

Nasze działania

 • Odtwarzanie wnętrza autobusu Jelcz 080

  13 listopada 2020

  Poza remontem podwozia Fredrusia i odtwarzaniem wnętrza tramwaju Maximum, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego tej jesieni zajmuje się jeszcze jednym wnętrzem - autobusu socjalnego Jelcz 080 z 1980 r. Prace obejmują: a. odnowienie ram foteli (piaskowanie i malowanie), b. wykonanie nowych obić tapicerskich, c. wymiana fotela kierowcy na nowy, d. uszycie nowych zasłon, e. odnowienie plastików deski rozdzielczej, f. wymiana mat wygłuszeniowych pod klapą silnika w kabinie wraz z naprawą tej klapy, g. wymianę poszycia podsufitki oraz poszycia wewnętrznego ścian bocznych, h. oczyszczenie i montaż poręczy i innych elementów obsługi pasażerskiej. Ponadto realizowane są pewne naprawy mechaniczne, których potrzeba pojawiła się podczas poprzedniego etapu remontu. Prace przeprowadzane są dzięki dotacji Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl) w ramach konkursów dla organizacji pozarządowych na remont obiektów w rejestrze zabytków. Zakończenie etapu i całego remontu już w grudniu!

  Odtwarzanie wnętrza autobusu Jelcz 080
 • Zaawansowanie prac przy Fredrusiu

  28 października 2020

  Klub Sympatyków Transportu Miejskiego został wybrany do realizacji drugiego etapu prac remontowych zabytkowego autobusu Jelcz 272 MEX "Fredruś". Dzięki temu możemy śmiało zintensyfikować nasze działania, których efektem będzie sprawne, samojezdne podwozie autobusu. Jak dotąd usunięto prawie wszystkie podzespoły w ramy podwozia, która w tym tygodniu będzie piaskowana i następnie zabezpieczana antykorozyjnie. Rozbierany też jest silnik, zaś osprzęt elektryczny został lub zostanie przekazany do regeneracji. Co prawda zdarzają się problemy i poszukujemy niektórych części nawet zagranicą (przede wszystkich w Czechach), ale liczymy, że wszystko uda się skończyć w terminie, czyli do końca tego roku. Jako ilustrację załączamy komplet zdjęć przedstawiający stan po zakończeniu demontażu podzespołów podwozia autobusu. Prace realizowane są we współpracy z firmą Polmat.

  Zaawansowanie prac przy Fredrusiu
 • Kolejne dobre wieści w zakresie remontu zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej

  16 września 2020

  Pierwsza połowa września była dobrym okresem dla zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej we Wrocławiu. Po pierwsze, rozpoczął się remont kultowego autobusu "Fredruś" (Jelcz 272 MEX) - obecnie nadwozie i podwozie są rozdzielone, co pozwoli na pełną ocenę stanu poszczególnych podzespołów i remont ramy autobusu. Postępy prac można było zobaczyć podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice 5 września. Po drugie, postępuje odbudowa wnętrza tramwaju Maximum - obecnie stolarze skupiają się na ścianach między pomostami i klasą oraz wykończeniu wnętrza świetlika. Wagon Maximum także był prezentowany podczas Dnia Otwartego. Oba działania są finansowane na zasadzie powierzenia przez Gminę Wrocław w ramach konkursów organizowanych przez Wydział Partycypacji Społecznej. Po trzecie, 15 września Klub uzyskał wsparcie w ramach konkursu Miejskiego Konserwatora Zabytków, która pozwoli zakończyć remont należącego do naszego stowarzyszenia autobusu Jelcz 080 z 1980 r. Prace obejmą odtworzenie wnętrza oraz naprawę wybranych podzespołów. Dzięki temu autobus pod koniec roku uzyska pełną sprawność. Prezentujemy kilka zdjęć ukazujących postęp prac przy tramwaju Maximum i "Fredrusiu".

  Kolejne dobre wieści w zakresie remontu zabytkowych pojazdów komunikacji zbiorowej
 • Archiwum naszej działalności

Zdjęcia